Confidenţialitate


Directorii CE Oltenia cărora ministrul Energiei le-a cerut demisia spun că nu se retrag din funcție și așteaptă să fie revocați | AUDIO


Directorii CE Oltenia cărora ministrul Energiei le-a cerut demisia spun că nu se retrag din funcție și așteaptă să fie revocați | AUDIO

Directorii din cadrul Complexului Energetic Oltenia cărora ministrul Energiei, Virgil Popescu, le-a solicitat demisiile în urma accidentului de muncă de la cariera Jilț sud, au refuzat să facă asta.

Ei așteaptă să fie revocați din funcții de Consiliul de Supraveghere al companiei.

Directorul general al Complexului Energetic Oltenia, Daniel Burlan, președinte și al directoratului companiei, a declarat că așteaptă decizia de revocare din funcție:

„Din presă am văzut că domnul ministru a cerut să mă evoce din funcție, pe mine și pe ceilalți membrii ai directoratului în funcție la data de 17, mai era un singur membru în directorat. N-o comentez, este decizia ministrului, pe logica asta ar trebui să ceară demisia la toți factorii de conducere, și a CS-ului aflat în funcție la vremea respectivă.”

Daniel Burlan susține că nu se consideră vinovat pentru cele întâmplate la Cariera Jilt Sud, singurii care sunt responsabili, în opinia sa, sunt cei de la conducerea carierei care și-au deja demisiile.

Pe logica ministrului, susține directorul general al companiei, trebuie să fie demiși și cei din Consiliul de supraveghere, adică cei care trebuia acum să-l demită.

Nici ceilalți doi membri ai directoratului cărora ministrul Virgil Popescu le-a cerut demisiile nu au făcut-o. Și ei așteaptă să fie demiși.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Foto: Inquam Photos / Adel Al-Haddad

Citește și: Virgil Popescu solicită noi demiteri la conducerea Complexului Energetic Oltenia | AUDIO


Ultimele stiri
Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare