Dinamo este în sferturile Cupei României

Dinamo s-a calificat greu în faza sferturilor Cupei României la fotbal, după ce a învins-o la penalty-urile de departajare pe Universitatea Cluj, din Liga a 3-a.

În partida jucată pe “Cluj Arena”, după primele 90 de minute scorul a fost 1-1, după ce pentru dinamoviști a înscris Corbu în minutul 14 și ardelenii au marcat prin Goga în minutul 34.

“U” Cluj a ratat un penalty în minutul 5, când Giurgiu nu a reușit să trimită mingea în plasă după un fault în careu.

Deasemenea, în minutul 88, fundașul “alb-roșilor” Steliano Filip a respins la limită un șut din foarfecă laterală al fostului internațional George Florescu.

La loviturile de departajare, clujenii au șutat de două ori peste poartă și odată în bara transversală.

Optimile Cupei României se încheie joi, când se joacă ultimele 3 meciuri: Hermannstadt-Juventus Colentina de la ora 14:00, Chindia Târgoviște-Astra de la 18:30 și Poli Timișoara-FCSB de la ora 21:30.