Dinamo, CS U Craiova și CFR Cluj, ultimele echipe calificate în playoff-ul Ligii Întâi

Toate cele trei echipe s-au impus în meciurile decisive disputate simulan în ultima etapă a sezonului regulat.

Dinamo a cîștigat 2-0 în partida cu Pandurii Târgu Jiu disputată la Turnu Severin. “Alb-roșii” au punctat o dată în fiecare repriză, prin Nemec și Nistor.

La Pitești, Craiova a învins-o cu 1-0 pe Gaz Metan Mediaș, care rămîne astfel prima sub linie, pe poziția a șaptea, și ratează accederea în playoff. Golul calificării a fost marcat de Bancu în minutul 62.

CFR a obținut de asemenea o victorie 1-0, în meciul pe teren propriu cu liderul FC Viitorul, gol Deac în minutul 61. După înjumătățirea punctelor acumulate în sezonul regulat, echipa lui Hagi va porni în faza finală a campionatului cu un avans de doar două puncte față de Steaua.

În playoff s-a mai calificat campioana en-titre, Astra. Clasamentul final al sezonului regulat va fi stabilit după meciul de luni dintre formația giurgiuveană și FC Botoșani.