Confidenţialitate


Deșteptarea | Impozitarea bacșișului în România: un experiment eșuat?


Deșteptarea | Impozitarea bacșișului în România: un experiment eșuat?

Introducerea impozitului pe bacșiș în România, începând cu 1 ianuarie 2023, a stârnit controverse încă de la început și, după doar doi ani, este considerată un eșec. Deși statul spera să crească veniturile bugetare, în realitate, sumele colectate au fost de aproximativ trei ori mai mici decât estimările.

În schimb, măsura a adus o povară birocratică suplimentară pentru firmele din sectorul HoReCa (hoteluri, restaurante, cafenele). Conform legislației actuale, bacșișul primit de angajați este impozitat cu 10% ca venit din alte surse, dar nu este supus contribuțiilor sociale pentru pensie și sănătate. De asemenea, operatorii economici sunt obligați să înregistreze bacșișurile separat pe bonurile fiscale, ceea ce a generat complicații suplimentare.

Ca urmare a acestor probleme, a fost depus în Senat un proiect de lege care propune eliminarea impozitării bacșișului. Dacă va fi adoptată, noua lege va reveni la sistemul anterior, în care bacșișul era oferit direct ospătarului, fără a fi evidențiat pe bonul fiscal sau considerat venit impozabil.

Printre principalele efecte negative ale impozitării se numără creșterea prețurilor în restaurante, deoarece multe localuri au fost nevoite să majoreze tarifele pentru a compensa scăderea bacșișurilor. În plus, personalul din HoReCa și-a pierdut motivația din cauza sumelor mai mici primite, ceea ce a afectat calitatea serviciilor. Nu este de mirare, astfel, dacă mâncarea ajunge la masă rece și cu întârziere.

În practică, aplicarea legii a fost deficitară, multe restaurante evitând înregistrarea bacșișurilor pe bonurile fiscale. Toate aceste probleme au dus la concluzia că impozitarea bacșișului nu a fost doar ineficientă, ci și dăunătoare pentru industrie.

Puteți reasculta Deșteptarea din secțiunea podcast Europa FM, cu ajutorul aplicației gratuite pentru Android și IOS Europa FM sau direct în Spotify și iTunes.


Ultimele stiri
Neamț: Autocamion cuprins de flăcări în mers, în comuna Pipirig | VIDEO

Diana Buzoianu exclude varianta demisiei după criza apei de la Paltinu: „În acest caz nu există nicio urmă…

Patru drone militare neidentificate au încercat să se apropie de avionul în care se afla Volodimir Zelenski |…

Cerealele din Europa, pline de substanțe chimice: Concentrațiile sunt de 100 de ori mai mari decât în apa…

București: Bărbat decedat după ce a fost lovit de o motocicletă în Pasajul Unirii

Ucraina acuză Rusia că trimite copii ucraineni din teritoriile ocupate în tabere de „reeducare” din Coreea de Nord…

Portretul lui Moș Nicolae: cum îl descriu copiii și cum și-l amintesc adulții. Copil: „Cred că este invizibil”…

Nicușor Dan a trimis Parlamentului, pentru reexaminare, legea privind combaterea extremismului | AUDIO

STUDIU: Peste jumătate dintre europeni se tem că Rusia le-ar putea ataca țara, în timp ce doar 19%…

DEZBATERE ELECTORALĂ. Dan Trifu, candidat independent la Primăria Capitalei: „Nu vreau să mai predau orașul unor grupuri de…