Confidenţialitate


Deșteptarea | Experiment: Ce se întâmplă în creierul nostru dacă nu folosim telefonul mobil timp de trei zile | VIDEO


Deșteptarea | Experiment: Ce se întâmplă în creierul nostru dacă nu folosim telefonul mobil timp de trei zile | VIDEO

O echipă de cercetători germani a analizat modul în care creierul uman reacționează la o pauză de trei zile de la utilizarea smartphone-ului. Rezultatele? Uimitoare și comparabile cu cele observate la persoanele care renunță la droguri.

Studiul a implicat 25 de tineri cu vârste între 18 și 30 de ani, cărora li s-a cerut să își limiteze utilizarea telefonului la strictul necesar pentru muncă, evitând orice alte activități digitale timp de 72 de ore.

După această perioadă, participanții au fost supuși scanărilor cerebrale în timp ce le erau prezentate imagini diverse – inclusiv fotografii cu telefoane pornite și oprite, dar și obiecte neutre precum flori sau bărci. Rezultatele au indicat o activare a zonelor cerebrale asociate recompensei și dorinței intense, asemănătoare reacțiilor observate în cazul dependențelor de substanțe.

Concluzia cercetătorilor? Smartphone-ul poate crea dependență, în special în cazul persoanelor predispuse la comportamente adictive, având efecte similare cu nicotina sau alcoolul.

Matinalii Adi Luca și Luca Pastia au discutat despre acest subiect în Deșteptarea:

Puteți reasculta Deșteptarea din secțiunea podcast Europa FM, cu ajutorul aplicației gratuite pentru Android și IOS Europa FM sau direct în Spotify și iTunes.

Foto: Shutterstock


Ultimele stiri
David Popovici, campion european la 200 de metri liber. Devine primul înotător care realizează dubla 100 – 200…

O a doua dronă a fost găsită vineri în județul Tulcea

Incendii în Spania: rămășițele a trei regi ai Aragonului, evacuate dintr-o mănăstire | AUDIO

Accident grav în Mureș: trei oameni, între care un minor, au murit și patru au fost rănite |…

Viorel Pașca scapă de sechestrul pus pe conturile și averea familiei sale. Ce au decis judecătorii | AUDIO

Fotbalistul norvegian Erling Haaland a stabilit patru recorduri mondiale pentru performanțele sale | AUDIO

Legea salarizării bugetare: Ministerul Muncii trimite amendamentele la Cotroceni în weekend | AUDIO

Accident rutier pe A0. Un om și-a pierdut viața, iar altul a fost rănit și transportat la spital

Copiii din Germania vor primi câte zece euro lunar pentru pensia privată. Măsura se aplică până la vârsta…

Tulcea: A fost securizată zona unde au fost găsite resturile dronei care a explodat. O echipă a MApN…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează