CSU Craiova este în finala Cupei României

CS Universitatea Craiova este prima finalistă a Cupei României. Oltenii s-au calificat după ce au pierdut returul semifinalei în deplasare la FC Botoșani, scor 1-2, dar câștigaseră prima manșă pe teren propriu cu 5-1.

La Botoșani, gazdele au deschis scorul prin Axente, în minutul 13, oaspeții au egalat în minutul 61, după reușita lui Mitriță, iar victoria “de onoare” a moldovenilor a adus-o Golubovici în minutul 66.

Botoșănenii au păstrat intactă statistica favorabilă, bifând a 6-a victorie contra formației din Bănie, din tot atâtea meciuri jucate pe teren propriu.

CS Universitatea Craiova va întâlni în ultimul act câștigătoarea dintre Gaz Metan Mediaș și AFC Hermannstadt, care se vor confrunta joi, după ce sibienii au câștigat în tur cu 1-0.

Finala Cupei României se va juca la 27 martie, pe Arena Națională.