Cristi Chivu, performanță istorică în Italia: Inter Milano câștigă și Cupa Italiei după titlul din Serie A | AUDIO
Sursa foto: Inter Milano
Performanță istorică pentru antrenorul român Cristi Chivu! După ce a obținut titlul în Serie A, echipa pregătită de tehnicianul român a câștigat aseară și Cupa Italiei. Inter Milano a învins-o pe Lazio cu 2-0.
Cristian Chivu a intrat în istorie: la 45 de ani a devenit primul antrenor care câștigă și campionatul și cupa la debutul pe banca celor de la Inter Milano.
Nerazzurrii i-au învins cu 2-0 pe fotbaliștii echipei Lazio. Scorul a fost deschis cu un autogol al celor de la Lazio, apoi, în minutul 35, a înscris căpitanul Lautaro Martínez.
Pentru Inter, este a 10-a cupă din istorie, iar momentul a fost marcat cu cântece, dans și focuri de artificii.
Antrenorul Cristi Chivu: „Dau nota 10 echipei mele”
„Primul 10 din istorie l-a luat gimnasta Nadia Comăneci și era româncă. Și eu dau nota 10 echipei mele. Zece cu felicitări pentru toți”, a spus Cristi Chivu la conferința de după meci, în care a atras atenția că va urma o perioadă grea pentru Inter, deoarece așteptările vor fi mai mari.
Antrenorul a fost felicitat de jurnaliști.
„Cristian a reușit din prima încercare”, a scris Gazzetta dello Sport, care a remarcat că antrenorul român i-a dedicat soției trofeul cucerit.
