Cătălin Chirilă a câștigat argintul la Cupa Mondială de kaiac-canoe

Vești bune din sportul românesc: sportivul Cătălin Chirilă a câștigat medalia de argint la Cupa Mondială de kaiac-canoe. Performanța vine la doar o zi după ce românul a cucerit o altă medalie, de bronz.

Cătălin Chirilă, legitimat la clubul Steaua, s-a clasat pe locul doi în finala de 1.000 de metri cu timpul de 3 minute și 48 de secunde. Astfel, românul a cucerit argintul duminică.

Diferența față de primul loc, ocupat de cehul Martin Fuksa, a fost de doar o secundă.

Pe locul trei s-a clasat maghiarul Balasz Adolf cu un timp de 3 minute și 49 de secunde.

Cu o zi înainte, Chirilă a completat podiumul, câștigând medalia de bronz, în finala probei de 500 de metri la Cupa Mondială de kaiac-canoe din Cehia.

Mălina Trifescu, sportivă a clubului Dinamo, a reprezentat de asemenea țara noastră în competiție, însă nu a reușit să prindă finalele la cele două probe.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.