Confidenţialitate


BNR a revizuit în creștere prognoza de inflație pentru finalul lui 2025, de la 4,6% la 8,8%. Ce spune Mugur Isărescu despre reducerea deficitului bugetar și evitarea recesiunii | AUDIO


BNR a revizuit în creștere prognoza de inflație pentru finalul lui 2025, de la 4,6% la 8,8%. Ce spune Mugur Isărescu despre reducerea deficitului bugetar și evitarea recesiunii | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

Banca Națională a revizuit prognoza de inflație de la 4,6% la 8,8% pentru finalul anului 2025. În septembrie vom avea un vârf al ratei inflației, însă la finalul anului viitor aceasta va intra în țintă sau va scădea chiar mai mult, grație politicii fiscale actuale, spune guvernatorul Mugur Isărescu.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu: „Politica fiscală își va face datoria de data aceasta”

„În loc de 9,2% în septembrie, probabil că va fi 9,6–9,7%, iar la sfârșitul anului 8,8%. Datele anterioare, probabil că va depăși și 9% și 3%. Păstrăm, deocamdată, prognoza; nu avem motive să nu credem acest lucru. Păstrăm prognoza din decembrie 2026, chiar sub datele din prognoza anterioară. De ce? Pentru că politica fiscală își va face datoria de data aceasta. Reduce masiv cererea, mai ales cererea de consum, și, în consecință, în timp, resorbirea presiunilor inflaționiste va fi puternică”, a declarat Mugur Isărescu.

Măsurile fiscale care vor fi adoptate de Guvern trebuie să reducă deficitul bugetar dar și se evite recesiunea, atrage atenția Guvernatorul Băncii Naționale. Putem face acest lucru prin accesarea fondurilor europene, mai spune Mugur Isărescu.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu: Evitarea recesiunii este posibilă prin absorbția mai accelerată a fondurilor europene

„Dă relativ bine din punct de vedere al inflației, deloc bine din punct de vedere al creșterii economice. Combinația de măsuri monetare și fiscale trebuie făcută în așa natură încât, pe de o parte, să corectăm corecția fiscal-bugetară, colectarea bugetară, reducerea deficitului, iar pe de altă parte să dăm în jos inflația. În plus, să vedem în ce măsură putem să evităm recesiunea. Evitarea recesiunii cred că este posibilă prin absorbția chiar mai accelerată a banilor europeni, a fondurilor europene, care înseamnă, de asemenea, și mai multe investiții”, a precizat Mugur Isărescu.

Amintim, inflația a urcat de la 5,8% în iunie la 7,8% în iulie. România este, de câteva luni, în fruntea statelor europene cu cea mai mare inflație.


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…