Confidenţialitate


Banca Mondială: Creșterea economică a României în 2022 va fi de doar 1,9% | AUDIO


Banca Mondială: Creșterea economică a României în 2022 va fi de doar 1,9% | AUDIO

Banca Mondială a revizuit în scădere prognoza legată de creșterea economică a României anul acesta. Potrivit estimărilor, vom avea o creștere de doar 1,9%, cu 2,4 puncte procentuale mai puțin față de cât se estimase în ianuarie. Pentru anul viitor însă, estimările sunt mai optimiste.

Banca Mondială estimează că inflația va ajunge anul acesta la aproape 10%, după ce, anul trecut, a fost de 5 procente. De altfel, în ianuarie, din cauza scumpirilor, în special la energie, inflația a depășit deja 8%.

Din cauza războiului din Ucraina și a evoluției noilor variante de coronavirus, riscurile de încetinire a creșterii economice sunt mari, consideră specialiștii Băncii Mondiale. Ei estimează pentru acest an o creștere economică de sub 2%, adică cu 2,4 puncte procentuale mai puțin față de cât prognozaseră la început de an.

Banca Mondială: Un război prelungit în Ucraina va agrava sărăcia

În raportul Băncii Mondiale se menționează că un război prelungit în Ucraina va influența negativ creșterea economică și va agrava sărăcia. Abia în 2024, sărăcia ar putea reveni la nivelul dinainte de criză.

Redresarea economică va depinde însă și de capacitatea României de a absorbi fonduri europene. O absorbție de 100% a banilor europeni – ceea ce nu s-a întâmplat vreodată până acum – ar adăuga, în medie, un punct procentual la creșterea anuală a Produsului Intern Brut al României până în 2026.

Pentru anul viitor, Banca Mondială prognozează creștere economică ce va depăși ușor 4% – cu 0,3 puncte procentuale mai mult față de cât estimase la începutul anului.

Sursa foto: Colaj Shutterstock / Unsplash / Michael Longmire

Citește și: INS: Industriile în care salariul mediu net a crescut cel mai mult | AUDIO

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Ultimele stiri
Ungaria: Viktor Orban anunță creșterea cu 11% a salariului minim în 2026 | AUDIO

Statele Unite permit tranzacţiile cu benzinăriile Lukoil din afara Rusiei până la sfârşitul lunii aprilie

Neamț: Autocamion cuprins de flăcări în mers, în comuna Pipirig | VIDEO

Diana Buzoianu exclude varianta demisiei după criza apei de la Paltinu: „În acest caz nu există nicio urmă…

Patru drone militare neidentificate au încercat să se apropie de avionul în care se afla Volodimir Zelenski |…

Cerealele din Europa, pline de substanțe chimice: Concentrațiile sunt de 100 de ori mai mari decât în apa…

București: Bărbat decedat după ce a fost lovit de o motocicletă în Pasajul Unirii

Ucraina acuză Rusia că trimite copii ucraineni din teritoriile ocupate în tabere de „reeducare” din Coreea de Nord…

Portretul lui Moș Nicolae: Cum îl descriu copiii și cum și-l amintesc adulții. Copil: „Cred că este invizibil”…

Nicușor Dan a trimis Parlamentului, pentru reexaminare, legea privind combaterea extremismului | AUDIO