Confidenţialitate


Nestor, întronizat ca episcop al Devei și Hunedoarei


Nestor, întronizat ca episcop al Devei și Hunedoarei

Noul episcop al Devei şi Hunedoarei, Nestor, a fost întronizat duminică.

Ceremonia s-a desfășurat cu respectarea măsurilor igienico-sanitare impuse în perioada de pandemie, anume distanţarea fizică şi purtarea măştii de protecţie.

Noul episcop al Devei şi Hunedoarei a fost ales în această funcţie pe 16 decembrie de către membrii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, după ce postul a rămas vacant prin decesul episcopului Gurie Georgiu, răpus de Covid la 21 octombrie.

Episcopul Nestor, pe numele de mirean Dumitru-Cristian Dinculeană, s-a născut în 11 iunie 1983, la Craiova.

Între anii 2003-2007 a urmat cursurile Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Craiova, Secţia Teologie Pastorală. În 2009, acesra a absolvit un master la aceeaşi instituţie de învăţământ.

Ulterior, Nestor urmat cursuri de doctorat, între 2011-2014, la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia, a obţinut o bursă de studiu la Padova-Italia în vederea redactării tezei de doctorat (2012-2013) și a obţinut titlul de doctor în 2015.

În 2009, a fost tuns în monahism şi a primit numele de Nestor, a fost hirotonit ieromonah în 2011 şi hirotesit arhimandrit în 2014.

În 2013, pe o perioadă de jumătate de an, a îndeplinit funcţia de Consilier Pastoral-Liturgic al Episcopiei Devei şi Hunedoarei.


Ultimele stiri
Bolojan, despre implicarea Cristinei Trăilă în dosarul lui Fănel Bogos: „Din punctul meu de vedere, doamna Trăilă este…

Poliția din Berlin nu reușește să ocupe toate locurile scoase la concurs. 40% dintre candidați pică testul de…

Acciza la motorină, redusă cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor | AUDIO

ROMATSA primește 135 de milioane de lei de la Guvern, din Fondul de Rezervă Bugetară. Compania risca să…

Reacția lui Dominic Fritz, după ce Nicușor Dan a promulgat Legea ANI: „Succesul nostru este spaima lor și…

Universitatea Craiova și-a aflat adversarii din grupa Conference League

Programul „laptele și cornul” beneficiază de 800 de milioane de lei anul acesta | AUDIO

Céline Dion a sosit la Paris. Artista va reveni pe scenă pe 12 septembrie, la Plenitude Arena |…

Elveția: cetățenii vor decide prin referendum dacă statul va continua să rămână neutru sau va putea adera la…

Nicușor Dan a promulgat Legea Integrității: Dacă nu exista riscul pierderii banilor din PNRR, aș fi retrimis proiectul…



Europa FM
Ascultă Europa FM în aplicație
Radio live, podcasturi, știri și alerte importante.
Instalează