Confidenţialitate



Cum sărbătoresc românii ziua de 1 Mai: „Un grătar, o muzică, în rest chef și voie bună”


Cum sărbătoresc românii ziua de 1 Mai: „Un grătar, o muzică, în rest chef și voie bună”

Sursa foto: Shutterstock

Cum sărbătoresc Gen Z, milenialii și boomerii ziua de 1 Mai – trei generații care rescriu regulile privind una dintre cele mai așteptate sărbători de către români. În timp ce unii pregătesc grătarele și evadează din oraș, alții își petrec ziua între cursuri, proiecte sau la locul de muncă.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Mă aflu pe Calea Victoriei din Capitală, unde vântul suflă cu putere, bucureștenii merg agale spre locul de muncă, iar mașinile așteaptă încolonați la semafor. Este ajunul zilei de 1 Mai, zi liberă pentru majoritatea celor din câmpul muncii, dar și a studenților și școlarilor.

În fața mea, un grup de tinere își țin gențile grele și se îndreaptă spre cursurile de la facultate. Pentru ele, vinerea care urmează va fi dedicată studiului:

Marta Strâmbeanu: Ce faceți de 1 Mai? 

„Nimic. Învăț pentru licență, trebuie să scriu”, a spus o studentă.

Cum sărbătoresc unii bucureșteni 1 Mai?  „Un grătar, o muzică, în rest chef și voie bună”, a spus o femeie

Cu o privire concentrată și o pungă de cumpărături în mână, o doamnă îmi spune că ea va petrece cu familia, așa cum se obișnuiește – la curte, la un grătar.

Marta Strâmbeanu: Ce faceți mai exact, vă întâlniți cu familia, cu prietenii?

„Cu familia, verișorii, câteva rude, vecini, mai mulți, o gașcă mai mare”, a spus femeia.

Marta Strâmbeanu: Faceți ceva special de 1 Mai?

„Un grătar, o muzică, în rest chef și voie bună”, a adăugat aceasta.

Trecând pe lângă restaurante și localuri, încep discuția cu un alt grup de tineri, în jur de 30 de ani, sprijiniți de peretele unei cafenele. Ziua Internațională a Muncii îi va surprinde acasă pe câțiva, iar ceilalți vor merge, în schimb, la birou:

Marta Strâmbeanu: Ce faci de 1 Mai?

„Uite, o să stau acasă și o să mă joc”, a spus o tânără.

Marta Strâmbeanu: Niciun plan de ieșit afară?

„Nu, pentru că am auzit că o să fie frig. Fiind vremea ceva mai nașoală, nu mi-am făcut niciun plan”, a mai spus ea.

„De 1 Mai, la noi e plictisitor, lucrăm”, a spus o femeie.

Ce sărbătorim de 1 Mai?

Marta Strâmbeanu: Ce credeți că sărbătorim de 1 Mai?

„Ziua Muncii și atât”, a spus un bărbat.

„Este 1 Mai muncitoresc, practic, dar nu mai știu care a fost evenimentul care a dus la 1 Mai. E de pe vremea comunismului, din ce știu”, a spus o tânără.

Totuși, de ce sărbătorim ziua de 1 Mai? Aceasta a fost instituită pentru prima dată în România la sfârșitul secolului al XIX-lea, în timpul domniei lui Carol I. A fost recunoscută oficial ca Zi Internațională a Muncii de către Primul Congres Socialist Internațional de la Paris, în 1889.


Ultimele stiri
Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare

Ministerul Educației solicită inspectoratelor școlare să asigure apă potabilă, aer condiționat și asistență medicală în centrele de examen…

CM 2026. Norvegia – Franța, meci așteptat de suporterii celor două naționale pe străzile din Boston: norvegienii imită…

Liderii fostei Coaliții sunt față în față cu președintele Nicușor Dan. Partidele vin cu două propuneri de premier:…