Confidenţialitate


Zi de BINE: vietipierdute.ro, site-ul unde cei pierduți nu sunt și uitați | AUDIO


Zi de BINE: vietipierdute.ro, site-ul unde cei pierduți nu sunt și uitați | AUDIO

“Știai că, în medie, facem 180 de metri de scroll în fiecare zi? Da, atâta dăm scroll pe ecranele calculatoarelor și telefoanelor, că fiecare dintre noi am putea adăuga 180 de metri de autostradă pe zi. Iar în altă realitate a României, fiecare metru ar fi echivalentul unei vieți pierdute din cauza pandemiei.

E o realitate de care încă nu se vorbește, nu pe bune, nu cu răspundere, nu cu recunoașterea durerii și a pierderilor complicate, a doliului. Pierdută în statistici, România suferă. Condoleanțe, România! Acesta este mesajul platformei vietipierdute.ro, un proiect Code for Romania în parteneriat cu Decât o Revistă, un loc de întâlnire și comemorare a celor pierduți, unde statisticile capătă nume și povești de viață.

Dacă și tu ai pierdut pe cineva drag și simți nevoia să îl comemorezi în acest fel, poți foarte simplu să îi adaugi povestea pe site, alături de alți bunici, părinți, prieteni, colegi, traducători, jurnaliști, asistente, ingineri, îndrăgostiți de viață care s-au prăpădit. Zic de Bine despre site-ul unde cei pierduți nu sunt și uitați!

Dacă știți și voi vreo inițiativă locală despre care merită vorbit, un om fain care face lucruri care inspiră sau dacă puneți la cale vreo faptă bună, care are nevoie de susținere, scrieți-ne iute la zidebine@zidebine.ro”, a spus Melania Medeleanu la Zi de Bine.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Ultimele stiri
Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Sprijinul…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare

Brazilia: Preşedintele elimină taxa pe achiziţiile de pe site-uri precum Shein sau Temu, înaintea alegerilor prezidenţiale

Eurovision 2026: zece țări,calificate în finală după prima semifinală. România intră în concurs joi | AUDIO

DEȘTEPTAREA: WhatsApp introduce abonamentul „WhatsApp Plus” pe iPhone. Ce funcții noi și ce preț are serviciul

Belgia: Grevă generală împotriva reformelor guvernamentale. Zeci de mii de oameni au protestat la Bruxelles

Conducerea PSD se reuneşte pentru a analiza scenariile privind formarea unui nou guvern. Ce variante sunt pe masă…