Wolfsburg – Napoli 1-4

Dupa ce miercuri Bayern Munchen a fost ingenuncheata de FC Porto in Liga Campionilor, aseara a doua clasata din Bundesliga a cedat chiar pe teren propriu desi era considerata favorita la castigarea competitiei. La jumatatea primei reprize era deja 2-0 pentru italieni, marcatori Higuain si Hamsik. Slovacul a reusit dubla in repriza secunda iar Gabbiadini a facut 4-0. Bendtner a marcat apoi golul lui Wolfsburg.

Fosta adversata a Stelei din grupe, Dinamo Kiew a fost la un pas de o victorie impotriva Fiorentinei. S-a terminat 1-1 dupa ce Lens a marcat pentru ucraineni in prima repriza iar Babacar a egalat in prelungiri.Ciprian Tatarusanu a revenit in lotul Fiorentinei dupa aproape doua luni de cand este accidentat. El a ramas insa pe banca de rezerve.

Detinatoarea trofeului Europa League, FC Sevilla, a revenit de la 0-1 si a invins-o cu 2-1 pe Zenit St Petersburg. Condusa la pauza, formatia spaniola a rasturnat rezultatul in ultimele 20 de minute, prin Bacca si Suarez.

In fine, FC Brugges si Dnepr au remizat 0-0.

Meciurile retur sunt programate saptamana viitoare.