Confidenţialitate


Vitalia Proca, autorul tentativei de asasinat din Vitan, condamnat definitiv la 21 ani și 8 luni de închisoare


Vitalia Proca, autorul tentativei de asasinat din Vitan, condamnat definitiv la 21 ani și 8 luni de închisoare

Vitalie Proca, acuzat că a împușcat de mai multe ori un tânăr în cartierul bucureștean Vitan, în 2012, a fost condamnat la 21 de ani și 8 luni de închisoare.

Decizia luată de Curtea de Apel București este definitivă.

Vitalie Proca, originar din Republica Moldova, a fost plătit de frații Mararu să-l ucidă pe interlopul Puiu Mironescu.  El și-a confundat însă ținta și a împușcat un alt tânăr pe care l-a rănit grav.

În toamna anului 2012, frații Mararu, doi lideri interlopi din Piatra Neamţ, l-au angajat pe Vitalie Proca, pentru a-l ucide pe rivalul lor, Puiu Mironescu.

Proca și-a confundat însă ținta şi l-a împuşcat pe un tânăr pe nume Răzvan Isăilă, pe care l-a urmărit în zona locuinței sale din cartierul bucureștean Vitan.

Procurorii spun că cetățeanul moldovean a tras mai multe focuri spre autoturismul victimei cu un pistol mitralieră AK-47.

După ce a văzut că nu l-a nimerit, a scos un alt pistol cu care a tras din nou.

Tânărul împușcat a fost rănit grav, dar a supraviețuit.

După tentativa de asasinat, Vitalie Proca a fugit din țară și a fost prins câteva luni mai târziu la Moscova.

Și frații Mararu,  interlopii care l-au plătit pe cetățeanul moldovean, au fost condamnați la 15, respectiv 12 ani de închisoare.

 


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”