Confidenţialitate


Valea Prahovei: 26 de urşi au fost îndepărtați din stațiuni în ultima săptămână


Valea Prahovei: 26 de urşi au fost îndepărtați din stațiuni în ultima săptămână

Un număr de 26 de urşi au fost indepărtați, în ultima săptămână, de jandarmii montani din staţiunile de pe Valea Prahovei. Cele mai multe intervenţii au avut loc la Azuga.

Jandarmii din Prahova au înregistrat 14 intervenții pentru îndepărtarea animalelor sălbatice a căror prezenţă a fost sesizată la Sinaia, Buşteni şi Azuga.

Astfel, echipajele au avut cinci intervenţii la Sinaia, unde au îndepărtat zece urşi, patru intervenţii la Buşteni, pentru şase urşi, şi alte cinci acţiuni la Azuga, unde au alungat 10 urşi.
Marți dimineață, jandarmii din Sinaia au intervenit pentru alungarea unei ursoaice cu trei pui pe o stradă din Bușteni.

Autorităţile atrag atenţia oamenilor să nu hrănească urșii, să nu se apropie prea mult de animale, să se adăpostească în spaţii care le asigură protecţia, să nu le fotografieze, să facă zgomot pentru a le îndepărta, dar şi să îşi păstreze calmul şi să nu fugă.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”