Confidenţialitate


University of Cambridge dedică o secțiune a site-ului său memoriei fizicianului Stephen Hawking


University of Cambridge dedică o secțiune a site-ului său memoriei fizicianului Stephen Hawking

University of Cambridge dedică o secțiune specială pe siteul său oficial activității și memoriei fizicianului Stephen Hawking accesibilă la adresa cam.ac.uk/stephenhawking.

Stephen Hawking a rămas un reper important în lumea ştiinţifică chiar şi după ce o boală neuronală vegetativă, diagnosticată la scurt timp după cea de-a 21 aniversare, l-a ţintuit într-un scaun cu rotile şi l-a făcut dependent de un sistem vocal computerizat.

Teza de doctorat a lui Stephen Hawking, scrisă în 1996, pe când omul de ştiinţă era un student doctorand de 24 de ani la Universitatea Cambridge, poate fi găsită începând de anul trecut pe site-ul instituției de învățământ.

Popular pentru modul unic de explicare pe înțelesul tuturor a unor concepte dificile, Stephen Hawking era apreciat pentru studiile sale inovatoare despre găuri negre și relativitate, fiind autorul mai multor cărți științifice populare, precum “Scurtă istorie a timpului”.

Stephen Hawking a murit la vârsta de 76 de ani.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”