Confidenţialitate


Un tren special de noapte va transporta săptămânal îngrijitori români în Austria


Un tren special de noapte va transporta săptămânal îngrijitori români în Austria

Un tren special de noapte va transporta săptămânal îngrijitori români în Austria, din 2 mai.

Sistemul de îngrijire a persoanelor în vârstă din Austria se bazează în mare parte pe lucrători din România. Aceștia nu pot ajunge pe cale terestră prin Ungaria, din cauza închiderii granițelor.

Aproximativ 33.000 de persoane din Austria depind de ajutorul îngrijitorilor, spun autoritățile din această țară.

Ministrul Afacerilor Europene, Caroline Edtstadler, a declarat că se bucură că în ciuda închiderii frontierelor a fost găsită o soluție comună pentru coridoare pentru lucrătorii din România.

Trenul de noapte va pleca săptămânal din Timișoara. Pasagerii vor circula în condiții speciale, pentru a menține distanțarea socială. Dacă proiectul va avea succes, frecvența trenurilor ar putea crește la trei curse pe săptămână.

Românii care vor merge în Austria să lucreze vor intra în carantină în această țară. Ei vor fi testați de coronavirus, iar dacă rezultatul este negativ, vor putea merge la lucru.

Asociațiile profesionale pentru îngrijirea persoanelor în vârstă din Austria sunt mulțumite de soluția găsită și de faptul că românii vin să ajute. Spun că sistemul de îngrijire de 24 de ore din 24 este astfel „considerabil ușurat”.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”