Confidenţialitate


Un tren de mare viteză va circula între Paris și Berlin până la finalul lui 2023. Cursa durează 7 ore | AUDIO


Tren de mare viteză, TGV

Un tren de mare viteză va lega Parisul de Berlin. Primul tren pe această rută ar ar putea circula de la finalul anului 2023. Cursa care va lega cele două capitale va dura aproximativ șapte ore.

În primă fază va fi vorba de o cursă zilnică, dus-întors, cu trenul care va lega capitala Franței de cea a Germaniei și care va opri inclusiv în orașul Frankfurt.

„În urmă cu câțiva ani ne gândeam că ar fi o cursă puțin prea lungă”, a spus directorul companiei feroviare SNCF din Franța despre călătoria care va dura aproximativ șapte ore.

Au existat foarte multe cereri din partea pasagerilor pentru un tren care să lege Parisul de Berlin

Un alt oficial francez a spus că ideea pentru un tren care să lege Parisul de Berlin a venit pe fondul unei cereri crescute din partea pasagerilor.

Va existat un tren de zi și unul de noapte, iar cursa va fi operată printr-un parteneriat între Franța și Germania. Cel mai devreme, primul tren va circula la finalul lui 2023.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Europa trimite 30 de tone de lapte praf în SUA în contextul crizei care a început la finalul lui februarie | AUDIO

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”