Confidenţialitate


Un militar român a murit în Sarajevo, Bosnia și Herţegovina | AUDIO


Un militar român a murit în Sarajevo, Bosnia și Herţegovina | AUDIO

Un militar în vârstă de 35 ani, din Batalionul Multi-naţional al EU FOR a decedat duminică, 9 februarie, în Sarajevo, Bosnia-Herţegovina, a anunţat Ministerul Apărării Naţionale (MApN).

El se afla în timpul liber. A suferit o accidentare gravă în timp ce se afla la înot într-un complex din Sarajevo.

Purtătorul de cuvânt al MApN, Constantin Spînu: „La scurt timp după sosirea în unitatea spitalicească a fost constatat decesul militarului”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Imediat după producerea incidentului, o ambulanță a sosit la fața locului. După acordarea primului ajutor, echipajul medical l-a transportat de urgență la Spitalul Universitar din Sarajevo. În pofida eforturilor depuse de personalul medical, la scurt timp după sosirea în unitatea spitalicească a fost constatat decesul militarului. Conducerea Ministerului Apărării Naționale își exprimă regretul față de decesul tragic al militarului și este alături de familia îndoliată”, a precizat purtătorul de cuvând al MApN, Constantin Spînu.

Militarul făcea parte din Batalionul 281 Sprijin Focşani și era la prima misiune într-un teatru de operaţii.

Cazul este anchetat de Parchetul Militar Iaşi. Și la nivelul Batalionului Multi-naţional a fost constituită o comisie de anchetă.  

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Conflictul din Urziceni. 15 percheziții domiciliare au loc în urma scandalului în care au murit 2 oameni | VIDEO


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”