Confidenţialitate


Un deţinut a incendiat mai multe saltele la Penitenciarul Rahova


Un deţinut a incendiat mai multe saltele la Penitenciarul Rahova

Un deţinut a incendiat, sâmbătă, mai multe saltele la Penitenciarul Rahova.

Ulterior, acesta şi şase poliţişti au fost preluaţi de SMURD, potrivit Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor.

“Un deţinut aflat în tranzit la Penitenciarul Bucureşti-Rahova a procedat la incendierea unor saltele din camera de deţinere în care se afla cazat. Conform procedurii, a fost solicitat sprijinul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă. Ca urmare a intervenţiei rapide a angajaţilor unităţii, incendiul a fost stins până la sosirea echipajului de pompieri. Deţinutul în cauză şi 6 poliţişti de penitenciare au fost preluaţi de echipajele SMURD sosite la faţa locului, în vederea efectuării de investigaţii medicale suplimentare. Din primele informaţii, toate persoanele implicate se află în afara oricărui pericol”, arată sursa citată.

Incidentul face obiectul unei verificări interne, deţinutul implicat urmând să fie cercetat disciplinar şi sancţionat conform prevederilor legale.

Tot sâmbătă, un incident similar a fost raportat la Penitenciarul-Spital Bucureşti-Rahova.

“Trei deţinuţi aflaţi în custodia Penitenciarului-Spital Bucureşti Rahova au incendiat o saltea din salonul în care se aflau internaţi. Angajaţii unităţii au solicitat, de îndată, sprijinul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă, la sosirea echipajului de pompieri incendiul fiind deja lichidat”, a anunţat, anterior, ANP.

Patru poliţişti de penitenciare au fost transportaţi la o unitate spitalicească pentru investigaţii suplimentare. În vederea efectuării unor investigaţii medicale suplimentare şi a asigurării unei stări optime de sănătate, unul dintre cei trei deţinuţi implicaţi în incident a fost, de asemenea, transportat la o unitate spitalicească. Atât cei patru angajaţi, cât şi deţinutul, se află în afara oricărui pericol, a precizat ANP.

Potrivit Autorității, cele două incidente nu reprezintă “o revoltă a deţinuţilor”.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”