Confidenţialitate


Ucraina: Cel puțin nouă oameni au murit și peste 360 au fost salvați după ce orașul Odesa a fost lovit de inundații severe | AUDIO


Ucraina: Cel puțin nouă oameni au murit și peste 360 au fost salvați după ce orașul Odesa a fost lovit de inundații severe | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

Cel puțin nouă oameni au murit și peste 360 au fost salvați după ce orașul ucrainean Odesa a fost lovit de inundații severe. În șapte ore a plouat cât în două luni, spun autoritățile. Multe străzi s-au transformat în râuri, iar apele au inundat case, stații de metrou și parterul mallurilor.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Printre cele nouă victime ale furtunii puternice se află o familie cu cinci membri, care a fost luată de apa din propriul apartament. De asemenea, 362 de persoane au fost salvate până acum din calea apelor. O veste bună a venit în această dimineață, când salvatorii au reușit să găsească o fetiță care fusese dată dispărută.

În imaginile publicate pe rețelele de socializare se observă forța cu care apele mătură străzile din Odesa. Unii trecători nu reușesc să se țină pe picioare și au nevoie de ajutor.

Echipele de salvare au intervenit pentru evacuarea călătorilor dintr-un autobuz luat de ape, dar și a pasagerilor din mașinile blocate în mijlocul viiturilor. Se fac în continuare eforturi pentru evacuarea persoanelor rămase izolate din cauza inundațiilor, anunță Serviciul de Urgență de Stat al Ucrainei.

Furtuna puternică a adus cantități impresionante de apă. „A plouat în doar șapte ore cât în două luni. Niciun sistem de canalizare pluvială nu poate rezista la o astfel de încărcătură”, a declarat pe Telegram primarul din Odesa, Gennadii Trukhanov.


Ultimele stiri
Taxă specială pentru turiștii care vin în București

Hunedoara: Descoperire nouă la Castelul Corvinilor. Au fost găsite două documente vechi de peste 150 de ani, depuse…

„Sirenele libertății” vor răsuna sâmbătă la Timişoara, un gest simbolic care marchează ziua declarării primului oraş liber de…

Ciprian Ciucu, după ce a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei: „Va urma o perioadă…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…

Mai multe cadre MAI au donat sânge în cadrul unui eveniment-spectacol, la care au luat parte și copii:…

Secția de ATI pentru nou-născuți a spitalului „Marie Curie” din București se extinde. Mai e nevoie de jumătate…

România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO