Toate informaţiile despre EURO 2016, acum într-o secţiune specială pe europafm.ro

Pentru a putea urmări mai uşor rezultatele EURO 2016, desfăşurarea meciurilor, comentariile EURO 2016 şi informaţiile despre campionatul european de fotbal, am creat adresa europafm.ro/euro2016.

Secţiunea specială EURO 2016 este accesibilă direct din meniul principal al site-ului europafm.ro sau stirileeuropafm.ro sau puteţi tasta direct în browser adresa scurtă europafm.ro/euro2016.

Naționala de fotbal a României va juca meciul de deschidere la EURO 2016, în compania echipei gazdă, Franța, pe 10 iunie, pe Stade de France din Stade Denis (22,00, ora României).

EURO 2016 va fi prima competiţie majoră în care arbitrii vor fi nevoiţi să aplice noile prevederi regulamentare, impuse de International Football Association Board.

Printre modificări, de la 1 iunie, dacă un jucător intră prin alunecare şi atinge mingea cu mâna involuntar la nivelul solului, în interiorul careului de 16 metri, nu se va acorda penalty. Dacă acesta opreşte mingea în aer, având mâna ridicată, arbitrii trebuie să dicteze henţ şi lovitură de la 11 metri.

O altă modificare care se va aplica şi EURO 2016 e că lovitura de start poate fi bătută de acum înainte în orice direcţie, inclusiv spre propria poartă, şi nu obligatoriu în jumătatea adversa aşa cum se întâmpla până acum.

Programul complet al meciurilor EURO 2016:

Vineri, 10 iunie
ora 22.00 (St-Denis): Franţa – România – Grupa A

Sâmbătă, 11 iunie
ora 16.00 (Lens): Albania – Elveţia – Grupa A
ora 19.00 (Bordeaux): Ţara Galilor – Slovacia – Grupa B
ora 22.00 (Marseille): Anglia – Rusia – Grupa B

Duminică, 12 iunie
ora 16.00 (Paris): Turcia – Croaţia – Grupa D
ora 19.00 (Nice): Polonia – Irlanda de Nord – Grupa C
ora 22.00 (Lille): Germania – Ucraina – Grupa C

Luni, 13 iunie
ora 16.00 (Toulouse): Spania – Cehia – Grupa D
ora 19.00 (St-Denis): Irlanda – Suedia – Grupa E
ora 22.00 (Lyon): Belgia – Italia – Grupa E

Marţi, 14 iunie
ora 19.00 (Bordeaux): Austria – Ungaria – Grupa F
ora 22.00 (St-Etienne): Portugalia – Islanda – Grupa F

Miercuri, 15 iunie
ora 16.00 (Lille): Rusia – Slovacia – Grupa B
ora 19.00 (Paris): România – Elveţia – Grupa A
ora 22.00 (Marseille): Franţa -Albania – Grupa A

Joi, 16 iunie
ora 16.00 (Lens): Anglia – Ţara Galilor – Grupa B
ora 19.00 (Lyon): Ucraina – Irlanda de Nord – Grupa C
ora 22.00 (St-Denis): Germania -Polonia – Grupa C

Vineri, 17 iunie
ora 16.00 (Toulouse): Italia – Suedia – Grupa E
ora 19.00 (St-Etienne): Cehia – Croaţia – Grupa D
ora 22.00 (Nice): Spania – Turcia – Grupa D

Sâmbătă, 18 iunie
ora 16.00 (Bordeaux): Belgia – Irlanda – Grupa E
ora 19.00 (Marseille): Islanda – Ungaria – Grupa F
ora 22.00 (Paris): Portugalia – Austria – Grupa F

Duminică, 19 iunie
ora 22.00 (Lille): Elveţia – Franţa – Grupa A
ora 22.00 (Lyon): România – Albania – Grupa A

Luni, 20 iunie
ora 22.00 (St-Etienne): Slovacia – Anglia – Grupa B
ora 22.00 (Toulouse): Rusia – Ţara Galilor – Grupa B

Marţi, 21 iunie
ora 19.00 (Paris): Irlanda de Nord – Germania – Grupa C
ora 19.00 (Marseille): Ucraina – Polonia – Grupa C
ora 22.00 (Bordeaux): Croaţia – Spania – Grupa D
ora 22.00 (Lens): Cehia – Turcia – Grupa D

Miercuri, 22 iunie
ora 19.00 (Lyon): Ungaria – Portugalia – Grupa F
ora 19.00 (St-Denis): Islanda – Austria – Grupa F
ora 22.00 (Nice): Suedia – Belgia – Grupa E
ora 22.00 (Lille): Italia – Irlanda – Grupa E

Optimi de finală:

Sâmbătă, 25 iunie
ora 16.00 (St-Etienne): Locul doi Grupa A – Locul doi Grupa C – Meci 1
ora 19.00 (Paris): Câştigătoare Grupa B – Locul trei A/C/D – Meci 2
ora 22.00 (Lens): Câştigătoare Grupa D – Locul trei B/E/F – Meci 3

Sâmbătă, 26 iunie
ora 16.00 (Lyon): Câştigătoare Grupa A – Locul trei C/D/E – Meci 4
ora 19.00 (Lille): Câştigătoare Grupa C – Locul trei A/B/F – Meci 5
ora 22.00 (Toulouse): Câştigătoare Grupa F – Locul doi Grupa E – Meci 6

Luni, 27 iunie
ora 19.00 (St-Denis): Câştigătoare Grupa E – Locul doi Grupa D – Meci 7
ora 22.00 (Nice): Locul doi Grupa B – Locul doi Grupa F – Meci 8

Sferturi de finală

Joi, 30 iunie, ora 22.00 (Marseille): Câştigătoare meci 1 – Câştigătoare meci 3 – Sfertul 1
Vineri, 1 iulie, ora 22.00 (Lille): Câştigătoare meci 2 – Câştigătoare meci 6 – Sfertul 2
Sâmbătă, 2 iulie, ora 22.00 (Bordeaux): Câştigătoare meci 5 – Câştigătoare meci 7 – Sfertul 3
Duminică, 3 iulie, ora 22.00 (St-Denis): Câştigătoare meci 4 – Câştigătoare meci 8 – Sfertul 4

Semifinale

Miercuri, 6 iulie, ora 22.00 (Lyon): Câştigătoare sfert 1 – Câştigătoare sfert 2 – Semifinala 1
Joi, 7 iulie, ora 22.00 (Marseille): Câştigătoare sfert 3 – Câştigătoare sfert 4 – Semifinala 2

Finala

Duminică, 10 iulie, ora 22.00 (St-Denis): Câştigătoare Semifinala 1 – Câştigătoare Semifinala 2.





Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS