Confidenţialitate


Târgul Gaudeamus de Carte Şcolară se deschide joi


Târgul Gaudeamus de Carte Şcolară se deschide joi

Între 14 şi 24 septembrie, pe esplanada cu statui din bulevardul Regina Elisabeta va fi găzduit târgul Gaudeamus de Carte Şcolară de anul acesta.

Timp de 11 zile, publicul va putea găsi aici manualele pentru diverse discipline, enciclopedii, dicţionare, culegeri, atlase, cursuri pe suport digital, lucrări pentru pregătirea examenelor, caiete de activităţi şi fişe de lucru pentru preşcolari şi elevii din ciclul primar.

Acestea sunt doar câteva dintre categoriile de materiale auxiliare prezente la târg.

Totodată, editorii mai pun la dispoziție și hărţi, planşe didactice, modele tridimensionale, mobilier şcolar şi alte materiale.

Vizitatorii vor găsi aici și cele mai recente apariţii editoriale şi titluri în vogă pentru cititorii mereu în căutare de noi poveşti.

În perioada târgului, se pot dona cărţile de care nu mai aveți nevoie, prin campania „Cărţile se întorc acasă”.

Intrarea este liberă iar târgul este deschis zilnic între orele 10.00 şi 19.00. Duminică, 24 septembrie, programul este 10.00 – 15.00.


Ultimele stiri
Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Sprijinul…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare

Brazilia: Preşedintele elimină taxa pe achiziţiile de pe site-uri precum Shein sau Temu, înaintea alegerilor prezidenţiale

Eurovision 2026: zece țări,calificate în finală după prima semifinală. România intră în concurs joi | AUDIO

DEȘTEPTAREA: WhatsApp introduce abonamentul „WhatsApp Plus” pe iPhone. Ce funcții noi și ce preț are serviciul

Belgia: Grevă generală împotriva reformelor guvernamentale. Zeci de mii de oameni au protestat la Bruxelles

Conducerea PSD se reuneşte pentru a analiza scenariile privind formarea unui nou guvern. Ce variante sunt pe masă…