Confidenţialitate


Strat de zăpadă de jumătate de metru în București. În drum spre muncă, oamenii s-au înghesuit pe porțiunile de drum curățate. Cei rămași acasă au ieșit să deszăpezească: „E nenorocire pe stradă” | AUDIO


Strat de zăpadă de jumătate de metru în București. În drum spre muncă, oamenii s-au înghesuit pe porțiunile de drum curățate. Cei rămași acasă au ieșit să deszăpezească: „E nenorocire pe stradă” | AUDIO

Sursa foto: Europa FM / Florentina Mihăiță

În Capitală, aflată sub cod portocaliu de ninsori, stratul de zăpadă a ajuns la jumătate de metru. Cei care au pornit spre serviciu la primele ore la dimineții au înaintat cu greu prin nămeți sau pe marginea șoselei și nu puțini au fost cei care au ajuns cu întâziere la lucru. Nici pentru șoferi nu a fost mai bine, deoarece utilajele au făcut cu greu față ninsorii, iar șoseaua a rămas acoperită cu zăpadă.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Ora 08:00 dimineața, Calea Văcărești, sectorul 4 al Capitalei. Cu o mătură și o lopată, doamna Coca desăzpezește de zor în parcare.

„M-a rugat cineva să vin să îi deszăpezesc aici. E nenorocire pe stradă”, a spus doamna Coca.

Andrada e în drum spre metrou, merge pe marginea șoselei și se grăbește să ajungă la birou.

„Oribilă mi se pare vremea, mai ales că trebuie să ajung și la birou acum”, a spus Andrada.

Florentina Mihăiță: Și n-ai putut merge pe trotuar, nu?

„Nu, n-am putut merge pe trotuar. Din păcate, da, la un moment dat s-a putut merge și pe trotuar, dar la un anumit punct nu mai erau urme”, a mai spus Andrada.

Florentina Mihăiță: Să înțeleg că nu te bucuri de zăpada aceasta.

„Nu, deloc, abia aștept să se termine”, a adăugat Andrada.

În apropierea stației de metrou 1 decembrie 1918, s-a prăbușit un copac.

„A căzut un copac destul de mare pe mașini, a dărâmat și gardul din apropierea blocului. Nu se mai putea înainta”, a povestit o tânără.

Nici pentru șoferi nu a fost o zi prea bună

Florentina Mihăiță: Voiam să vă întreb dacă sunteți mulțumit de cum se circulă și de starea drumului.

Șofer: „Deloc”.

Florentina Mihăiță: Cum ați venit până aici?

Șofer: Greu, greu. Gheață foarte multă. Vreo cinci centimetri”.

Florentina Mihăiță: Cum vi s-a părut de dimineață când ați văzut cum este afară?

Șofer: „Foarte frumos, frumos ca peisaj”.

Cei mai bucuroși că a nins iar sunt copiii: „și s-a pus ditamai stratul. Și încă mai ninge”.


Ultimele stiri
Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare

Ministerul Educației solicită inspectoratelor școlare să asigure apă potabilă, aer condiționat și asistență medicală în centrele de examen…

CM 2026. Norvegia – Franța, meci așteptat de suporterii celor două naționale pe străzile din Boston: norvegienii imită…

Liderii fostei Coaliții sunt față în față cu președintele Nicușor Dan. Partidele vin cu două propuneri de premier:…