Steaua merge în play-off-ul Ligii Campionilor iar Astra a ratat calificarea

Steaua va fi singura echipă românească participantă în play-off-ul Champions League în acest sezon, după ce a învins-o cu 2-0 acasă pe Sparta Praga, în timp ce campioana Astra Giurgiu a pierdut cu 0-3 în Danemarca la FC Copenhaga și va continua în Europa League.

Pe „Arena Națională”, steliștii și cehii au plecat de la scorul de 1-1 din tur, iar „eroul meciului” a fost Nicușor Stanciu. Acesta a deschis scorul în minutul 31 cu un șut sub bară de la 20 de metri și a închis tabela în minutul 62 cu o reluare de la 16 metri după pasa lui Tamaș. Oaspeții au jucat în 10 din minutul 51, când Brabec a primit al 2-lea cartonaș galben. Steaua își va afla adversara din pay-off vineri după ora 14:00, când este programată tragerea la sorți. Dacă va trece de această fază, formația antrenată de Laurențiu Reghecampf va juca în grupele Ligii Campionilor, iar dacă va fi eliminată, va continua în grupele Europa League.

Acolo va încerca să ajungă și Astra Giurgiu, după ce a pierdut cu 0-3 în deplasare la FC Copenhaga. În prima manșă scorul a fost tot 1-1, iar danezii au marcat acum toate golurile în prima repriză: „dublă” a lui Cornelius în minutele 14 și 45, plus reușita lui Santander din minutul 34. Și formația antrenată de Marius Șumudică își va află adversara tot vineri după prânz.