Steaua cîştigă Cupa României, reuşeşte “tripla”

Steaua a realizat prima “€œtriplă” din istoria fotbalului românesc -€“ după succesul din campionat și trofeul obținut în Cupa Ligii, roș-albaștrii au cîștigat și Cupa României.

La ultimul meci sub comanda lui Costel Gâlcă, Steaua s-a impus 3-0 în finala cu Universitatea Cluj, jucată pe Arena Națională în fața a 38.000 de spectatori.

Adi Popa a reușit dubla, cu cîte un gol înscris în fiecare repriză. El a și pasat decisiv pentru celălalt marcator, Raul Rusescu. În debutul partidei arbitrul Alexandru Tudor a fost nevoit să oprească jocul timp de cîteva minute, din cauza torțelor aruncate în teren de fanii clujenilor.

Este primul event al Stelei după o pauză de 17 ani.

Gigi Becali a spus că nu îi pare rău că renunță la Gâlcă – tehnicianul care a obținut trei trofee într-un singur sezon – și s-a declarat convins că odată cu venirea lui Mirel Radoi, la echipă va fi instaurată o disciplină de fier. Finanțatorul a mai spus că în pauza competițională Steaua va face șase-șapte transferuri.