Confidenţialitate


Sri Lanka : călăi angajați să stea degeaba


Autorităţile din Sri Lanka au angajat doi călăi, după ce ultimul şi-a dat demisia imediat ce a văzut camera de spânzurare, și asta chiar dacă acolo nu a mai fost efectuată nicio execuţie de 40 de ani.

În penitenciarele din Sri Lanka sunt în momentul de faţă 1.116 deţinuţi condamnaţi la moarte. Pedepsele le-au fost însă comutate în detenţie pe viaţă iar călăii au în prezent statutul de “angajaţi administrativi”.

Șeful Administraţiei penitenciarelor din Sri Lanka a declarat ca angajările se fac pentru a fi pregătiți în cazul în care se va decide reluarea execuţiilor.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”