Confidenţialitate


Sonda japoneză SORA-Q a ajuns pe Lună. JAXA: „Nivelul minim de succes” al misiunii a fost atins


Sonda japoneză SORA-Q a ajuns pe Lună. JAXA: „Nivelul minim de succes” al misiunii a fost atins

Agenția Spațială a Japoniei JAXA a transmis vineri seara, prin intermediul președintelui, în cadrul unei conferințe de presă mult așteptată că misiunea a atins nivelul „minim de succes”. Deși aterizarea sondei SORA-Q a fost un succes, specialiștii de la JAXA au nevoie de o lună pentru a analiza datele exacte.

UPDATE 19:15. JAXA: „Nivelul minim de succes” al misiunii a fost atins

Președintele JAXA spune că aterizarea a fost un succes și că nava comunică, astfel că „nivelul minim de succes” al misiunii a fost atins.

În continuare, el adaugă că vor evalua datele pentru a face multe alte constatări.

„Ar trebui să putem avea acces la suprafața lunară, așa că, împreună cu diferitele țări care vor merge mai departe, va exista o cooperare internațională, care este deja în curs de desfășurare”, a mai spus președintele JAXA.

El spune că aterizarea de precizie a fost un succes, dar agenția are nevoie de aproximativ o lună pentru a analiza.

UPDATE 17:30. Sonda japoneză ar fi ajuns pe Lună. Se așteaptă confirmarea Japoniei

Știre inițială

Misiunea „Moon Sniper” ar fi una istorică pentru Japonia, care ar putea deveni a cincea ţară ce reuşeşte o aselenizare controlată, după SUA, URSS, China şi India.

 

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Cu un diametru de doar 8 cm, cântărind 250 de grame, sonda SORA-Q a fost lansată în spațiu în septembrie anul trecut, atingând orbita lunară pe 25 decembrie.

În realizarea acesteia s-au implicat, printre alții, gigantul electronic SONY și Takara Tomy, inventatorul robotilor Transformers.

Misiunea mini-sondei este de a analiza rocile selenare din craterul Shioli, locul aselenizării.

Primele două misiuni japoneze de acest fel au eșuat. În 2022, o mini-sondă a suferit o defecţiune gravă a bateriei, iar un an mai târziu, un alt modul de aselenizare s-a prăbuşit pe suprafaţa Lunii.

Probleme au avut și americanii. Cea mai recentă misiune a NASA, Peregrine, ce încerca aselenizarea pentru prima dată în ultimele cinci decenii, a fost anulată din cauza unei scurgeri de combustibil. Modulul a ars la reintrarea în atmosfera terestră. Acesta ar fi trebuit să ajungă pe partea vizibilă a Lunii pe 23 februarie.

Pe lângă sonda SORA-Q, Japonia mai pregătește o misiune selenară anul viitor. Va lansa un rover către polul sudic al Lunii, în speranța de a găsi potențiale surse de apă.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Jumătate din teritoriul Poloniei, rămas fără semnal GPS după ce Rusia a testat sistemele de război electronic din regiunea Kaliningrad | AUDIO


Ultimele stiri
Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare

Ministerul Educației solicită inspectoratelor școlare să asigure apă potabilă, aer condiționat și asistență medicală în centrele de examen…

CM 2026. Norvegia – Franța, meci așteptat de suporterii celor două naționale pe străzile din Boston: norvegienii imită…