Simone Biles – a 4-a oară campioană mondială

Gimnasta americană Simone Biles a stabilit un nou record: este prima sportivă din istorie cu 4 titluri mondiale la individual compus, depășind-o pe rusoaica Svetlana Horkina.

Ea a cucerit aurul la Campionatele Mondiale de la Doha, iar românca Denisa Golgotă s-a clasat abia a 17-a.

Fosta deținătoare a titlului, conaționala ei – Morgan Hurd, a terninat a 3-a, argintul revenindu-i japonezei Mai Murakami.

În vârstă de 21 de ani, Simone Biles a cucerit medalia de aur în Qatar și cu echipa Statelor Unite ale Americii, iar româncele s-au clasat pe a 13-a poziție.

Denisa Golgotă a fost singura gimnastă “tricoloră” care a ajuns în finală la individual compus. Niciunul dintre cei 10 români, la masculin și la feminin, nu a prins ultimul act pe aparate.