Simona Halep joacă în sferturile de finală de la Wimbledon

UPDATE: Simona Halep a ratat șansa de a deveni lideră a tenisului mondial. Ea a fost învinsă de englezoaica Johanna Konta, în sferturile turneului de la Wimbledon, scor 7-6, 6-7, 4-6 după două ore și 41 de minute de joc.

La 18:15 a început meciul, cu Simona Halep la serviciu. Ea joacă cu Johanna Konta, numărul 7 WTA, iar miza este una uriaşă pentru sportiva noastră.

În afară de o calificare în semifinalele de la All England Club,  Simona Halep şi-ar asigura în cazul unui succes şi locul 1 WTA.

Între setul doi şi cel decisiv, Johanna Konta a luat o pauză de vestiar, în timp ce Simona Halep îşi aşteaptă adversara pe teren. După aproape două ore de joc, avem 7-6, 6-7.

Simona Halep și Johanna Konta sunt la egalitate, 2-2, în meciurile directe. Simona Halep s-a impus cel mai recent, cu 6-1, 6-3, în Fed Cup, pe 23 aprilie, la Mamaia.

Azi, Venus Williams, nr. 11 mondial, s-a calificat în semifinale la Wimbledon, al treilea turneu de Mare Șlem al anului, în urma victoriei în două seturi, 6-3, 7-5, în fața letonei Jelena Ostapenko.