Meciul Simona Halep – Johanna Konta se va decide în cel de-al treilea set

UPDATE: Johanna Konta a învins-o în trei seturi pe Simona Halep, scor 6-7 (2-7), 7-6 (7-5), 6-4, și s-a calificat în semifinalele turneului de la Wimbledon.

După aproape două ore, meciul a atins intensitatea maximă. Între setul doi şi cel decisiv, Johanna Konta a luat o pauză de vestiar, în timp ce Simona Halep și-a așteptat adversara pe teren.

Setul decisiv a început pe serviciul Simonei Halep, care a câștigat destul de ușor primul game.

În afară de o calificare în semifinalele de la All England Club,  Simona Halep şi-ar asigura în cazul unui succes şi locul 1 WTA.

Între setul doi şi cel decisiv, Johanna Konta a luat o pauză de vestiar, în timp ce Simona Halep îşi aşteaptă adversara pe teren. După aproape două ore de joc, avem 7-6, 6-7.

Simona Halep și Johanna Konta sunt la egalitate, 2-2, în meciurile directe. Simona Halep s-a impus cel mai recent, cu 6-1, 6-3, în Fed Cup, pe 23 aprilie, la Mamaia.