Simona Halep debutează în 2016 împotriva Viktoriei Azarenka

Românca aflată pe locul 2 mondial va intra direct în runda secundă a turneului Premier de la Brisbane în timp ce jucătoarea bielorusă, locul 22 WTA, a trecut în primul tur de rusoaica Elena Vesnina.

Fosta lideră mondială s-a impus fără probleme, 6-2, 6-0, după o oră și 27 de minute de joc. Ea a fost condusă cu 2-0 în primul set însă nu a mai pierdut apoi niciun game pînă la final.

Halep se așteaptă la un meci foarte greu împotriva Viktoriei Azarenka, pe care a mai înfruntat-o de trei ori pînă acum, ultima oară în sferturile de la US Open, cînd a învins-o în set decisiv, 6-3, 4-6, 6-4. “Va fi o mare provocare pentru mine. Primul meci al anului este întotdeauna dificil, atît din punct de vedere psihic, cît și fizic.”, a spus Halep, care a pierdut celelalte două întîlniri directe cu jucătoarea bielorusă.

Partida de la Brisbane – turneu în care Simona e cotată cu prima șansă la cîștigarea trofeului – este programată miercuri.

Astăzi au debutat în noul sezon și celelalte romance aflate în Top 100 WTA. Alexandra Dulgheru a cîștigat la Auckland în fața belgiencei Alison Van Uytvanck, 6-4 în decisiv, în timp ce Irina Begu și Monica Niculescu au trecut la Shenzen de Lara Arruabarrena, respectiv Anastasia Sevastova.

Andreea Mitu a fost în schimb eliminată încă din runda inaugurală a competiției chineze, învinsă de Katerina Siniakova.