Serena Williams, învinsă de o jucătoare de pe locul 72 WTA în turul doi la Auckland

În primul meci după o pauză de aproximativ patru luni, fosta lideră mondială a fost învinsă de compatrioata ei Madison Brengle. Americanca aflată pe locul 72 WTA s-a impus în decisiv, scor 6-4, 6-7, 6-4, la capătul a două ore și 13 minute de joc.

La Bangkok, turneu challenger cu premii de 50.000 de dolari, Marius Copil s-a calificat în faza sferturilor de finală. El a trecut cu 6-4, 6-1 de cehul Zdenek Kolar și va juca pentru accederea în semifinale împotriva favoritului numărul 7, germanul Maximilian Marterer.

În turneul WTA de la Brisbane, Irina Begu și rusoaica Daria Kasatkina au ratat calificarea în semifinalele competiției de dublu, învinse în super tie-break de perechea Bethanie Mattek-Sands/Sania Mirza (SUA/India), cap de serie numărul 1.