Confidenţialitate


Semnal de alarmă tras de Europol în privința racolării online a copiilor, șantajați să ucidă pentru bani. Mafia îi abordează pe minori inclusiv pe chat-urile de jocuri video | AUDIO


Semnal de alarmă tras de Europol în privința racolării online a copiilor, șantajați să ucidă pentru bani. Mafia îi abordează pe minori inclusiv pe chat-urile de jocuri video | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

Europol trage un semnal de alarmă în privința copiilor care sunt șantajați online să ucidă pentru bani. Mafia îi racolează din chat-urile de jocuri video, iar aceștia devin, fără să ştie, spioni în războiul hybrid. Cel mai șocant caz întâlnit de Europol este al unui băiat, care a fost convins să-și ucidă sora mai mică.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Rețelele criminale folosesc „copiii ca arme”, avertizează Catherine De Bolle, șefa Europol.

Potrivit acesteia, grupările de crimă organizată au făcut o adevărată industrie din racolarea copiilor.

Europol a identificat deja 105 cazuri de crime violente în care au fost implicaţi copii, dintre care 10 crime comise la ordin. Printre acestea, un băiat care a fost convins să-și ucidă sora mai mică.

Pentru o crimă, li se promit până la 20.000 de dolari.

Infractorii intră în conversațiile de la jocurile video, câștigă încrederea copiilor, apoi îi mută pe chat-uri private, unde îi manipulează și îi șantajează.

Alteori, copiii sunt folosiți și în războiul hibrid. Sunt trimiși să fotografieze clădiri guvernamentale sau să ofere informații strategice unor state ostile.

Atunci când un copil refuză un ordin, infractorii îl amenință că îi omoară animalele de companie sau că le vor face rău părinților.


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…