Şedinţă extraordinară de Guvern. Pe agendă – măsuri de protejare a economiei şi populaţiei pe durata crizei carburanţilor
Sursa foto: Shutterstock
Guvernul se reunește marți, de la ora 17:00, într-o ședință extraordinară la Palatul Victoria, pentru a adopta o ordonanță de urgență prin care va fi declarată situația de criză pe piața țițeiului și a produselor petroliere. Actul normativ prevede, totodată, o serie de măsuri menite să protejeze economia și populația pe durata acestei crize.
Decizia a fost luată luni, în cadrul grupului de lucru convocat de prim-ministrul Ilie Bolojan pentru a analiza creșterea prețurilor la combustibili și pentru a identifica soluții care să reducă impactul acestei evoluții asupra economiei și asupra consumatorilor.
Potrivit Guvernului, ordonanța de urgență va institui un set de măsuri de protecție aplicabile pentru o perioadă de șase luni, cu posibilitatea prelungirii succesive pentru intervale de cel mult trei luni, atât timp cât persistă circumstanțele care au determinat declararea situației de criză.
Printre măsurile prevăzute se numără limitarea adaosului comercial pentru benzină, motorină și pentru materiile prime utilizate în producerea acestora, măsură care se va aplica pe întregul lanț de activitate economică.
De asemenea, exporturile și livrările intracomunitare de benzină și motorină vor putea fi efectuate de operatorii economici doar cu acordul prealabil, în formă scrisă, al Ministerului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului și al Ministerului Energiei.
Pentru a contribui la scăderea prețului final al carburanților, pe durata situației de criză va fi redusă și cantitatea de biocarburant din benzină.
Totodată, ministerele Finanțelor, Economiei și Energiei, împreună cu Consiliul Concurenței, vor monitoriza permanent evoluțiile de pe piață și vor evalua, dacă va fi necesar, adoptarea altor măsuri suplimentare.




