Confidenţialitate


Sebastian Ghiţă vrea să fie audiat prin videoconferinţă într-unul dintre dosare


Sebastian Ghiţă vrea să fie audiat prin videoconferinţă într-unul dintre dosare

Avocatul lui Sebastian Ghiţă, aflat în arest în Serbia, a cerut, marţi, instanţei supreme ca fostul deputat să fie citat la arestul din Belgrad şi, dacă este posibil, să fie şi audiat prin videoconferinţă în procesul în care este acuzat că i-a dat o casă fostului primar din Ploieşti Iulian Bădescu în schimbul finanţării echipei de baschet Asesoft Ploieşti.

În timpul procesului de marţi de la instanţa supremă, avocatul lui Sebastian Ghiţă a depus o serie de documente privind locul de detenţie în care se află fostul deputat şi a susţinut că acesta nu a fost citat legal pentru proces şi nu a avut cunoştinţă despre termen.

“Am luat legătură cu el şi a zis că doreşte să participle activ la proces, aşa cum a făcut-o până acum de fiecare dată”, a arătat apărătorul lui Ghiţă, care a cerut din acest motiv amânarea procesului.

Avocatul le-a mai cerut judecătorilor ca Ministerul Justiţiei să mijlocească efectuarea unei videoconferinţe cu penitenciarul din Belgrad şi, tot prin minister, Ghiţă să fie citat la arestul din Belgrad.

Procurorul DNA a fost de acord cu citarea lui Sebastian Ghiţă în străinătate.

Apărătorii lui Ghiţă au mai cerut conexarea cererii de arestare preventivă cu dosarul în care Ghiţă este acuzat că i-a dat o casă fostului primar Iulian Bădescu în schimbul finanţării echipei de baschet Asesoft Ploieşti. Instanţa a fost de acord cu conexarea şi a stabilit termen pentru 6 iunie, până când Ghiţă ar trebui citat în Serbia.

În 21 aprilie, procurorii DNA au cerut instanţei supreme arestarea preventivă a fostului deputat Sebastian Ghiţă şi în dosarul în care este judecat alături de fostul primar al Ploieştiului Iulian Bădescu, căruia i-ar fi oferit o casă pentru a sponsoriza echipa de baschet de la bugetul local. Acesta este al treilea dosar în care procurorii DNA au cerut instanţei arestarea preventivă în lipsă a lui Sebastian Ghiţă, în baza celorlalte două mandate urmând să fie solicitată extrădarea fostului deputat din Serbia.

Dacă cererea procurorilor va fi admisă de judecători, acesta ar fi al treilea mandat de arestare preventivă emis în lipsă pe numele fostului deputat PSD, care a fost dat în urmărire în decembrie 2016 şi a fost prins la Belgrad, în noaptea de 13 spre 14 aprilie, fiind atunci arestat în vederea extrădării.

Curtea Supremă din Belgrad a prelungit, la solicitarea României, termenul de 18 de zile pentru transmiterea cererii de extrădare în cazul lui Sebastian Ghiţă. Purtătoarea de cuvânt a Curţii, Bojana Stankovic, a declarat pentru Tanjug miercuri că, în cadrul procedurilor preliminare, termenul de detenţie poate fi prelungit până la 40 de zile. În cazul lui Ghiţă, imediat după reţinere, au fost formulate două decizii ale instanţelor: una privind reţinerea sa pentru o perioadă de două luni şi o alta privind reţinerea sa pentru 18 zile.


Ultimele stiri
Statele Unite ale Americii, amenințate de o puternică furtună de iarnă. 18 state în „stare de urgență” |…

Noi atacuri aeriene ruse asupra Kievului şi Harkovului, în contextul convorbirilor de la Abu Dhabi

Sabia dăruită principelui Cuza de către principele Serbiei, expusă la Muzeul Cotroceni

Unirea Principatelor: Nicuşor Dan, prezent sâmbătă la Focşani şi Iaşi; Ilie Bolojan, la Bucureşti

Crima de la Cenei: DIICOT a deschis dosar penal in rem; băiatul de 13 ani ar fi consumat…

Noi reguli pentru firmele mari. Acestea vor putea depune o singură declarație fiscală la nivel de grup. Sunt…

Constanța: Taxe de 500 de lei pentru cei care dețin și închiriază în scop turistic apartamente în Mamaia.…

Doi români, audiați într-un dosar privind crearea unui site de comandare de asasinate. Clienții plăteau în criptomonede, însă…

Vaslui: Direcția de Sănătate Publică face apel la oamenii din județ să doneze sânge la Centrul de Transfuzie…

Programul FIV va avea loc și în 2026. Sunt prevăzute vouchere de 15.000 de lei pentru fiecare cuplu…