Confidenţialitate


Situl UNESCO Sarmizegetusa Regia și Castelul Corvinilor, deschise în zilele de Paște. Programul celor două atracții turistice de sărbători | AUDIO


Situl UNESCO Sarmizegetusa Regia și Castelul Corvinilor, deschise în zilele de Paște. Programul celor două atracții turistice de sărbători | AUDIO

Dacă vă aflați în aceste zile în județul Hunedoara, trebuie să știți că situl UNESCO Sarmizegetusa Regia și Castelul Corvinilor din Hunedoara pot fi vizitate și în zilele Paște.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Capitala lui Decebal, Sarmizegetusa Regia, poate fi acum vizitată în fiecare zi, în intervalul orar 09:00 – 20:00, de luni până duminică. Programul este același și în zilele de Paște. Situl a intrat în patrimoniul UNESCO încă din anul 1999.

Pe de altă parte, și Castelul Corvinilor din Hunedoara este deschis în zile de Paști, duminică de la ora 09:00 până la 17:00, iar luni, tot de la ora 09:00 până la ora 20:00. Castelul a fost reabilitat recent printr-un proiect european în valoare de aproximativ cinci milioane de euro. Construcția lui a început în secolul al XV-lea, de către Iancu de Hunedoara, a continuat apoi în timpul lui Matia Corvin, fiul lui Iancu de Hunedoara și rege al Ungariei, dar și în perioada lui Gabriel Bethlen, principe al Transilvaniei.

Și dacă ajungeți în județul Hunedoara, pe lângă cele două monumente, mai puteți vizita și mănăstirea de la Prislop, unde este înmormântat Arsenie Boca, dar și biserica de la Țebea, acolo unde își doarme somnul de veci Avram Iancu, ori la biserica din Densuș, una dintre cele mai vechi din România.

Sursa foto:

Citește și: Hunedoara: Peste 20 de spații din Castelul Corvinilor, renovate printr-un proiect european | AUDIO


Ultimele stiri
Turist de 56 de ani, salvat în Munții Făgăraș, în urma unei intervenții dificile, la peste 2.000 de…

Prima seară de proteste în Arad față de neregulile din justiție

Protest și în Constanța pentru o justiție fără corupție| Manifestanții au cerut demisia șefei Înaltei Curți, Lia Savonea

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Ales Bialiațki, eliberat de Belarus în cadrul unei înțelegeri cu SUA

Ministerul Sănătăţii: 7 din 8 probe de apă analizate de la Spitalul “Sf. Maria” din Iaşi, neconforme |…

Proteste pentru schimbări în justiție au loc vineri seară în București și în alte orașe din țară: „Susținem…

Ce dosare importante au avut unii dintre magistrații care au stat în spatele președintei Curții de Apel București…

Solidaritate între magistrați, după denunțarea problemelor din justiție. Patru judecători din Arad au semnat scrisoarea magistraților: „Există acele…

Vrancea: Două femei au ajuns la spital cu suspiciune de botulism. Medicii veterinari au prelevat probe din mâncarea…

Două tipuri de lapte praf pentru bebeluși au fost retrase din magazine, după găsirea unei bacterii care provoacă…