Confidenţialitate


Paștele, dincolo de consumerism. Care este, de fapt, sensul Săptămânii Mari. Preotul Victor Ostropel: „Suntem atât de superficiali. Am înlocuit înţelepciunea bobului de grâu cu plăcerile” | AUDIO


Paștele, dincolo de consumerism. Care este, de fapt, sensul Săptămânii Mari. Preotul Victor Ostropel: „Suntem atât de superficiali. Am înlocuit înţelepciunea bobului de grâu cu plăcerile” | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

E Săptămâna Mare, perioada în care creștinii ortodocși și greco-catolici se pregătesc pentru cel mai important eveniment religios al anului: Învierea lui Iisus Hristos. Preoții îi invită să participe la denii, liturghiile de seară în care sunt amintite ultimele momente ale lui Hristos.

Victor Ostropel, preot la Parohia Greco – Catolică „Sfânta Rita” din Râmnicu Vâlcea, ne-a vorbit despre cât este de important să nu uităm semnificația acestei sărbători, mai ales în contextul timpurilor moderne influențate de consumerism.

Preotul Victor Ostropel: „Am înlocuit înţelepciunea bobului de grâu – care se sacrifică în pământ pentru a aduce rod – cu hedonismul, cu plăcerile de tot felul”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„În ceea ce privește cultul modern al iepurașului…, ce să zic, suntem atât de superficiali. Am înlocuit înţelepciunea bobului de grâu – care se sacrifică în pământ pentru a aduce rod – cu hedonismul, cu plăcerile de tot felul… Trăim într-un timp în care suntem mereu pe fugă. Nu mai avem răbdare să facem lucruri temeinice şi de calitate. Nu mai citim Biblia şi nici alte cărţi, ci doar share-uim citate pe reţelele de socializare. Și, la fel ca în cazul Crăciunului, înlocuim spiritul sărbătorilor cu tot felul de substitute amăgitoare: cu iepurași drăgălași, cu risipă alimentară, cu vacanțe exotice…, mai pe scurt, cu consumerismul în cea mai atroce formă a sa. Pentru că filozofia omului modern despre viaţă este următoarea: ia totul şi dă cât mai puţin, sau, altfel spus, bucură-te de Paşte la maxim, dar nu păși niciodată pe Drumul Crucii!”, a spus pentru Europa FM preotul Victor Ostropel.

Cei mai fericiți creștini sunt cei care oferă, reamintește preotul Victor Ostropel.

Preotul Victor Ostropel: „Cu cât intrăm mai mult în dinamica iubirii și a sacrificiului, cu atât devenim mai asemănători cu Dumnezeu”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

 

„Ceea ce ne ține aproape de Dumnezeu, din punctul de vedere al creștinismului, este sacrificiul. Urmarea lui Isus este în sine un sacrificiu. Etimologic, sacrificiu înseamnă sacru/sfânt și facere, adică a face ceea ce este sfânt. Când ne sacrificăm pentru cineva sau pentru Dumnezeu, devenim sfinți. Și a fi sfânt înseamnă a fi ca Dumnezeu. Sacrificiul din iubire ne face asemenea lui Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubirea care s-a sacrificat pe cruce. Cu cât intrăm mai mult în dinamica iubirii și a sacrificiului, cu atât devenim mai asemănători cu Dumnezeu. De aceea, sacrificiul nu trebuie văzut niciodată ca pe o pierdere, ci ca pe un mare câștig”, a afirmat preotul Victor Ostropel.

Preotul Victor Ostropel: „Nicio societate nu poate supraviețui și prospera fără acele persoane care sunt dispuse să se sacrifice pentru binele celorlalți”

„Din păcate, trăim într-o societate în care sacrificiul nu mai este o considerat o virtute, ba chiar e ridiculizat, cu excepția cazului în care este vorba de sacrificiul făcut în scop egoist. Ne putem sacrifica, de pildă, pentru carieră, pentru popularitate sau pentru a avea un fizic de invidiat. În acest sens da, mulți aleg să se sacrifice. Însă când vine vorba de ajutorul celorlalți, mai puțini. Însă nicio societate nu poate supraviețui și prospera fără acele persoane care sunt dispuse să se sacrifice pentru binele celorlalți”, a explicat preotul Ostropel.

Victor Ostropel subliniază importanța generozității atât pentru binele celuilalt, cât și pentru fericirea proprie.

Preotul Victor Ostropel: „Unul dintre cele mai frumoase paradoxuri creștine spune că a dărui duce, de fapt, la a dobândi”

„Mulți dintre noi avem convingerea că fericirea supremă stă în a dobândi, și nu în a dărui, așa că ne petrecem toată viața dobândind tot ce se poate dobândi doar pentru noi înșine. A dobândi ne îmbogățește și a dărui ne consumă, mai credem. Însă unul dintre cele mai frumoase paradoxuri creștine spune că a dărui duce, de fapt, la a dobândi. Dar dăruirea trebuie să fie prima, să fie pe primul loc, pentru ca apoi să putem ajunge și la fericirea deplină în Împărăția lui Dumnezeu”, a mai spus acesta.


Ultimele stiri
USR anunță că nu va vota Guvernul Veștea: „Este o formulă profund antireformistă”

Premierul desemnat va depune la Parlament joi, 18 iunie, programul de guvernare și lista miniștrilor

Iulian Chifu, expert în securitate și relații internaționale: Rusia nu va opri războiul din Ucraina fără perspectiva unui…

Parlamentul European supune la vot o rezoluţie care condamnă „acţiunile provocatoare inacceptabile ale Rusiei” şi incursiunile de drone…

Proiectele care nu mai pot fi finalizate prin PNRR vor putea continua prin alte surse de finanțare. Camera…

PNL convoacă Consiliul Național Extraordinar pentru 19 iunie și propune organizarea Congresului Extraordinar pentru duminică

Grupul parlamentar Uniți pentru România așteaptă programul de guvernare și lista miniștrilor înainte de a decide votul pentru…

Surse Europa FM: Cătălin Predoiu a demisionat din funcția de prim-vicepreședinte al PNL

Menajeră din Cluj, reținută după ce ar fi furat 40.000 de lei din casa în care făcea curățenie…

Sindicaliștii din Educație au ajuns în fața Parlamentului. Aceștia protestează împotriva legii salarizării | AUDIO