România, pe primul loc la Cupa Europeană de Judo pentru Juniori

Dintre 248 judoka din 33 de țări, 156 la masculin și 92 la feminin, România a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii la Cupa Europeană de judo pentru juniori de la Arad, desfășurată în weekend. Sportivii români au cucerit trei medalii de aur, una de argint și 10 de bronz.

Cele mai noi medalii au fost aduse României duminică de Alexandra Mazilu, care a câștigat cat. 78 kg, în timp ce Răzvan Ciolan (81 kg), Cristian Știrbuleț (78 kg) și Narcisa Ion (+78 kg) au ocupat locul al treilea.

Sâmbătă, Cleonia Raciu a câștigat cat. 52 kg, iar Adam Radwanszki s-a impus la cat. 55 kg, Mihaela Chiss a ocupat locul al doilea la cat. 44 kg, iar pe locul al treilea s-au clasat Mircea Tomescu (55 kg), Alin Albu (60 kg), Lidia Marin (44 kg), Mădălina Stoica (48 kg), Cătălina Șchiopu, Roberta Ioviță (ambele 52 kg), Ana Maria Huțanu (57 kg).

În clasamentul pe medalii, România (3-1-10) este urmată la Cupa Europeană de judo pentru juniori de Croația (2-1-2) și Ungaria (2-1-2).

România a fost reprezentată de 39 de judoka la feminin și de 39 la masculin.

La competiție s-au aliniat 248 judoka din 33 de țări, 156 la masculin și 92 la feminin.