România, locul 5 la CE de handbal feminin: Zamfir aduce victoria împotriva Germaniei, cu preţul unei accidentări

În ultimul meci, jucătoarele pregătite de Ambros Martin s-au impus la limită în fața Germaniei, scor 23-22, după un final dramatic, cu mari emoții pentru marcatoarea golului decisiv.

Cristina Zamfir a înscris în ultima secundă, pe contraatac, și s-a lovit în plină viteză de bară. Ea s-a prăbușit în lacrimi pe parchet și a provocat momente de panică, inclusiv printre jucătoarele Germaniei, însă a părăsit în cele din urmă terenul pe picioare, după intervenția staff-ului medical.

Ambros Martin a preferat să folosească în această partidă jucătoare care au evoluat mai puțin la turneul final din Suedia. De altfel, căpitanul Cristina Neagu și portarul Paula Ungureanu nici nu au fost în lot.

A fost egalitate la pauză, 11-11, după un început mai bun al Germaniei. România s-a desprins la două goluri în debutul reprizei secunde dar nemțoaicele au revenit și s-a mers “cap la cap” pînă în ultimele secunde, cînd Zamfir a marcat golul victoriei.