România învinge dramatic Ungaria și se califică în grupele principale la CM de handbal feminin

Echipa națională de handbal feminin s-a calificat în grupele principale ale Campionatului Mondial din Japonia, după o revenire spectaculoasă reușită în meciul decisiv cu Ungaria.

România s-a impus la limită, 28-27, după ce a fost condusă pe aproape toată durata partidei.

Ungaria a început în forță – a condus 5-0 iar la pauză și-a mărit avantajul, 16-10.

Handbalistele tricolore s-au apropiat la un gol în minutul 50 iar finalul a fost incandescent. Ungaria, care avea și varianta egalului pentru a merge mai departe, conducea 27-25 cu două minute înainte de final.

România a egalat însă cu 30 de secunde rămase de joc și, după o intervenție excelentă a Denisei Dedu, Cristina Neagu a adus calificarea cu o aruncare de la 7 metri obținută de Pristavița.

Echipa pregătită de Tomas Ryde merge astfel mai departe alături de Spania și Muntenegru. În grupele principale România va înfrunta Rusia, Japonia și Suedia.

Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS