Doar 60% dintre români au locuințele racordate la canalizare. La sate, procentul scade la 20%, potrivit INS | AUDIO
Sursa foto: Shutterstock
Doar 60% dintre români au locuințele racordate la sistemele de canalizare, arată datele pentru anul 2025, publicate de Institutul Național de Statistică. La sate, doar 20% dintre gospodării beneficiază de servicii de canalizare.
În 2025, doar 11 milioane și jumătate de români aveau locuințele conectate la sisteme de canalizare. Comparativ cu 2024, numărul acestora a fost în creștere, însă cu puțin peste 60.000 de persoane mai mult, arată datele Institutului Național de Statistică.
Cea mai mare pondere a locuințelor racordate la canalizare se înregistrează în regiunile București-Ilfov, peste 97% din populație, Vest și Centru, peste 70%.
La polul opus, se află regiunile Nord-Est, Sud-Muntenia și Sud-Vest Oltenia, unde sub 50% din populație beneficiază de servicii de canalizare.
Cel mai rău este la sate, unde doar 20% dintre locuitori au gospodăriile conectate la canalizare.




