România, aproape de semifinale la CE de handbal, după o victorie “muncită” împotriva Cehiei

Echipa națională de handbal feminin a cîștigat cu Cehia și mai are de trecut de o singură adversară pentru a-și asigura prezența în semifinalele Campionatului European.

Handbalistele tricolore s-au impus cu emoții, 30-28, pentru a doua victorie în grupele principale, după cea împotriva Ungariei.

România a dominat jocul în prima parte și a condus 17-14 la pauză. Cehoaicele au egalat însă în repriza secundă și au mai revenit o dată pe final, însă fetele pregătite de Ambros Martin au beneficiat de superioritate numerică în ultimul minut și s-au impus în cele din urmă la două goluri diferență.

Cristina Neagu a fost din nou cea mai bună marcatoare, cu 10 goluri.

În meciul decisiv pentru calificarea în penultimul act, România va înfrunta Danemarca miercuri, de la ora 19.30.