Rezultate din preliminariile Euro 2016

Meciuri spectaculoase jucate duminică în campania de calificare la Campionatul European.

Naționala Angliei și-a consolidat poziția de lider în Grupa G, învingătoare 3-2 în Slovenia pentru a șasea victorie în tot atîtea etape. Gazdele au deschis scorul și au egalat apoi la 2, însă Wayne Rooney a adus în cele din urmă victoria englezilor, cu patru minute înainte de final.

Campioana europeană Spania a bifat al cincilea succes în grupa C, 1-0 în deplasare cu Belarus, gol marcat de David Silva pe finalul primei reprize. Spania rămîne la 3 puncte în urma liderului Slovacia, care a cîștigat 2-1 acasă cu Macedonia.

În alte partide, Suedia a învins Muntenegru cu 3-1, Elveția a cîștigat 2-1 cu Lituania iar Austria s-a impus la limită în Rusia, scor 1 la 0.