Remize pentru Dinamo și Astra în preliminariile EL; CSU Craiova a pierdut la limită cu AC Milan

Dinamo a remizat 1-1 cu Atletic Bilbao și a reușit cel mai bun rezultat dintre cele trei reprezentante ale României în turul 3 preliminar al Europa League.

Astra a făcut 0-0 la Giurgiu cu FC Oleksandria iar CS U Craiova a pierdut 0-1 cu AC Milan.

La București, bascii au deschis scorul în minutul 21. În debutul reprizei secunde, Rivaldinho a egalat cu un șut fabulos de la aproximativ 30 de metri, sub privirile tatălui său, celebrul Rivaldo, aflat printre cei 27.000 de spectatori din tribunele Arenei Naționale.

Dinamo putea să facă 2-1 dar golul lui Nemec din minutul 65 a fost anulat pe motiv de offside. Cinci minute mai târziu Nascimento a respins de pe linia porții și i-a salvat pe dinamoviști de la înfrângere.

La Severin, CSU Craiova a jucat curajos cu AC Milan care s-a impus însă în stilul italian, cu 1-0, gol marcat de Rodriguez în finalul primei reprize din lovitură liberă.

Fără să trimită vreun șut pe spațiul porții adverse, Astra Giurgiu a remizat 0-0 cu FC Oleksandria. Ucrainenii au jucat în 10 ultimul sfert de oră după ce Basov a primit al doilea galben.

Meciurile retur se vor juca săptămâna viitoare.