Reacția primarului sectorului 3 după ce a fost plasat sub control judiciar, cu interdicția de a-și exercita funcția: „Vom regla lucrurile acestea, sper eu, săptămâna viitoare, în instanță” | AUDIO
Sursa foto: Inquam Photos / Mălina Norocea
Prima reacție a lui Robert Negoiță a după ce DNA l-a plasat sub control judiciar și i-a interzis să își exercite funcția de primar. Edilul sectorului 3 spune că va contesta decizia procurorilor. Acesta a fost audiat joi seară timp de aproape șase ore la sediul central al Direcției Naționale Anticorupție. Negoiță a declarat că nu se consideră vinovat.
„În această perioadă n-o să mai pot să preiau mesaje, sesizări, nu mă mai pot ocupa direct în rezolvarea acestor probleme, din cauza faptului că am interdicție. Un procuror a dispus suspendarea mandatului meu și interzicerea exercității funcției pe care o ocup. Vom regla lucrurile acestea, sper eu, săptămâna viitoare, în instanță”, a declarat Robert Negoiță.
Procurorii anticorupție au efectuat joi percheziții în 11 locații din București și județul Ilfov, printre care și la sediul Primăriei Sectorului 3. Este vorba despre un dosar de abuz în serviciu, legat de lucrări de construire și asfaltare a mai multor străzi, din bani publici, pe terenul privat al fratelui său, dezvoltator imobiliar. Lucrările ar fi fost realizate fără documente legale.
Robert Negoiță a declarat joi, după perchezițiile DNA, că a acționat ilegal întrucât documentațiile de urbanism de care ar fi avut nevoie ar fi fost blocate timp de patru ani la Primăria Generală. Din această cauză, a afirmat Negoiță, „noi nu putem să ne facem treaba în mod legal și corect cu exproprieri și cu toate cele și cu documentație de urbanism”.
Construirea în mod ilegal a unor drumuri care să-i faciliteze fratelui său construirea unor proiecte imobiliare a fost dezvăluită anul trecut într-o investigație a jurnaliștilor Recorder.




