Confidenţialitate


Guvernul declară oficial criză pe piața carburanților. Adaosul comercial al companiilor din industria petrolieră, plafonat la 50% din media anului 2025, precizează Bogdan Ivan | AUDIO


Guvernul declară oficial criză pe piața carburanților. Adaosul comercial al companiilor din industria petrolieră, plafonat la 50% din media anului 2025, precizează Bogdan Ivan | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

Guvernul declară oficial criză pe piața carburanților. Decizia vine după ce prețurile la pompă au crescut cu peste doi lei pe litru în ultima lună, din cauza războiului din Orientul Mijlociu. Așadar, marți, 24 martie, executivul va adopta o ordonanță de urgență care introduce mai multe măsuri temporare pentru a ține sub control prețul carburanților. Una dintre cele mai importante decizii este limitarea adaosului comercial pentru benzină și motorină. Practic, statul va impune un plafon pentru profitul aplicat pe întreg lanțul – de la rafinării până la benzinării. În plus, vor fi introduse restricții la exportul de carburanți. Companiile vor putea vinde benzină și motorină în afara țării doar cu aprobarea Ministerului Economiei și a Ministerului Energiei.

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan: „Eliminarea obligativității ca benzina să conțină minimum 8% biocombustibili”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Principalele măsuri, care vor fi adoptate de Guvernul României printr-o ordonanță de urgență în zilele următoare, prevăd următoarele: declararea stării de criză în domeniul combustibililor; limitarea exporturilor de diesel din țară; plafonarea adaosului comercial al companiilor din industria petrolieră la 50% din media anului 2025; crearea unui mecanism care să elimine orice posibilitate ca o companie să speculeze o creștere artificială a prețului la pompă; și eliminarea obligativității ca benzina să conțină minimum 8% biocombustibili, ceea ce reduce, de asemenea, presiunea asupra prețului”, a declarat Bogdan Ivan.

Măsurile vor fi aplicate inițial pentru o perioadă de șase luni, cu posibilitatea de prelungire, în funcție de evoluția pieței.

 Măsurile anunțate pentru limitarea prețurilor la carburanți vin după ce executivul a decis să continue și să extindă sprijinul pentru transportatori și agricultori, în contextul scumpirilor din energie. Măsurile au fost luate zilele trecute și sunt deja în vigoare.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Mai exact, pentru transportatori, statul va acorda un ajutor de 85 de bani pentru fiecare litru de motorină, față de 65 de bani cât era până acum. Măsura se aplică până la finalul anului 2026 și va ajuta peste 6.200 de firme din domeniu.

Guvernul a prelungit și un sprijin pentru agricultori. Este vorba despre o schemă de ajutor de stat în valoare de 620 de milioane de lei, destinată reducerii accizei la motorina folosită în agricultură.

Concret, fermierii vor primi înapoi o parte din acciză – aproximativ 2 lei și 70 de bani pentru fiecare litru de motorină utilizat.

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan: „O reducere de 2,6 lei pe litru din acciză pentru fiecare litru de motorină consumat de agricultorii din România”

„Să avem o bonificație de 85 de bani pe litru pentru transportatori și o reducere de 2,6 lei pe litru din acciză pentru fiecare litru de motorină consumat de agricultorii din România”, a mai spus Bogdan Ivan.

Bogdan Ivan a reamintit că, în urmă cu două săptămâni, a fost prelungită și plafonarea prețului la gaze naturale pentru consumatorii casnici după 1 aprilie, o măsură anunțată de executiv încă de dinaintea începerii războiului din Orientul Mijlociu.


Ultimele stiri
Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare

Ministerul Educației solicită inspectoratelor școlare să asigure apă potabilă, aer condiționat și asistență medicală în centrele de examen…

CM 2026. Norvegia – Franța, meci așteptat de suporterii celor două naționale pe străzile din Boston: norvegienii imită…

Liderii fostei Coaliții sunt față în față cu președintele Nicușor Dan. Partidele vin cu două propuneri de premier:…