Proteste în lanț ale migranților din Los Angeles față de politica de deportare a lui Donald Trump. Guvernatorul Californiei spune că îl va da în judecată pe președintele american: „Acestea sunt actele unui dictator” | AUDIO

A treia zi de proteste ale migranților din Los Angeles față de deportări și politica adminstrației Trump în această privință. Președintele Statelor Unite a mobilizat Garda Națională pe motiv că manifestanții au devenit violenți, însă guvernatorul statului California a anunțat că îl va da în judecată deoarece ordinul dat de Donald Trump ar fi ilegal.
Protestele au început de vineri, după ce agenții serviciului de Imigrări au făcut percheziții și mai multe rețineri în Los Angeles într-un dosar privind imigranții ilegali. Manifestațiile au luat amploare și s-a ajuns la violențe.
Președintele Statelor Unite a mobilizat 2000 de soldați ai Gărzii Naționale care nu au ezitat să folosească gaze lacrimogene, grenade fumigene și chiar bastoanele împotriva manifestanților. Unii dintre aceștia au aruncat cu pietre și cocktailuri Molotov.
Zeci de manifestanți au fost arestați, iar un miting desfășurat în apropierea primăriei din Los Angeles a fost declarat drept adunare ilegală, pentru că unii protestatari au aruncat cu pietre înspre forțele de ordine.
@POTUS @VP @StephenM @DNIGabbard @ICEgov @Sec_Noem @realDonaldTrump @RealTomHoman @CAgovernor @MayorOfLA
This chaos in Los Angeles is proof illegal aliens must be deported immediately. They cause violence, destruction of police cars, and wave Mexican flags. I support USA. 🇺🇲 https://t.co/cuXvVAE8Ir— Chloe Harris (@Pigeon2015) June 9, 2025
Guvernatorul statului California susține că îl va da în judecată pe președintele Trump
Primarul din Los Angeles a cerut administrației Trump să retragă Garda Națională de pe străzi și le-a transmis manifestanților că este alături de ei, câtă vreme protestul este unul pașnic.
Între timp, guvernatorul Californiei, Gavin Newsom a anunțat că îl va da în judecată pe Donald Trump și a calificat drept ilegal ordinul privind mobilizarea Gărzii Naționale.
„Acestea sunt actele unui dictator, nu ale unui preşedinte”, a scris scris guvernatorul pe platforma X și a precizat că în astfel de situații, guvernatorul este cel care mobilizează Garda Națională, nu președintele.
„Mulțimi violente, isurecționale”, așa i-a numit Donald Trump pe manifestanți și a spus că nu va invoca Legea Insurecţiei din 1807 pentru trimite armata la protestele din Los Angeles.
Sursa foto: X / Peter Sweden