Confidenţialitate


Proteste ale angajaților din Cultură, nemulțumiți de salariile mici | AUDIO


Femeie care numără bani românești

Proteste ale angajaților din Cultură din toată țara. Nemulțumiți de salariile mici pe care le au în comparație cu funcționarii publici din alte ministere, salariații din Ministerul Culturii și cei ai Direcțiilor Județene pentru Cultură au ieșit în fața instituțiilor în care lucrează.

Suntem puțini și „neimportanți” spun angajații din cultură, care se consideră oropsiții soartei, pentru că acest domeniu, susțin  ei, nu mai reprezintă de mult o prioritate pentru statul român. Ana Marin, președinta Sindicatului Culturalia, afirmă că principalele nemulțumiri sunt legate de salariile foarte mici, volumul foarte mare de muncă, lipsa personalului și migrarea acestuia în instituții cu salarii mai bune.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Angajații din Ministerul Culturii și Direcțiile Județene pentru Cultură amenință că nu vor mai emite avize, dacă guvernanții îi vor trata în continuare cu indiferență.

” Suntem cu cele mai mici salarii din sistem. La noi, la direcțiile pentru cultură, un arheolog, un arhitect sau un inginer nu depășește 3.000 – 3.300 de lei salariul net”, mai spune Ana Marin, președinta Sindicatului Culturalia

Un consilier superior de la Ministerul Culturii are un salariu de bază de 8.200 de lei, în timp ce la Ministerul Mediului câștigă 15.000 de lei, iar la Ministerul Muncii Muncii 10.200 de lei, mai spun reprezentanții Sindicatului Culturalia.

Foto: Inquam Photos / Octav Ganea


Ultimele stiri
Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare

Brazilia: Preşedintele elimină taxa pe achiziţiile de pe site-uri precum Shein sau Temu, înaintea alegerilor prezidenţiale

Eurovision 2026: zece țări,calificate în finală după prima semifinală. România intră în concurs joi | AUDIO

DEȘTEPTAREA: WhatsApp introduce abonamentul „WhatsApp Plus” pe iPhone. Ce funcții noi și ce preț are serviciul

Belgia: Grevă generală împotriva reformelor guvernamentale. Zeci de mii de oameni au protestat la Bruxelles

Conducerea PSD se reuneşte pentru a analiza scenariile privind formarea unui nou guvern. Ce variante sunt pe masă…

Scenariile pentru viitorul Guvern. Adrian Zăbavă, analist politic: „Un guvern minoritar PNL-USR ar avea o viață extrem de…

Copilul de cinci ani dispărut în județul Sibiu, căutat de peste 24 de ore. Zeci de salvatori, drone…

Nicușor Dan și Karol Nawrocki, în ajunul Summitului B9: „Țările noastre își asumă cea mai mare responsabilitate pentru…